mahihaber Kan Sulandırıcı (Coumadin) Kullananların Dikkatine! - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kan Sulandırıcı (Coumadin) Kullananların Dikkatine!Coumadin Kan Sulandırıcı

Mekanik kalp kapağı bulunan hastalarda hayat boyu coumadin kullanımı zorunludur. Kullanılmamasında veya istenilen düzeylerde kan sulanması elde edilemeyen hastalarda pıhtı atma nedeniyle felç, organ fonksiyon bozuklukları gerçekleşebilir. Aşırı kullanımında kanamaya bağlı ciddi yan etkiler gelişebilir. Her iki durumda hayatı tehdit edicidir. Coumadin kan sulandırıcı kullanan hastaların %60-70’inde kan sulanma düzeyi (INR) istenilen seviyelerde olmaktadır.

INR SEVİYESİ VE COUMADİN

Coumadin’in INR 2’nin altında olursa sanki almayan biri gibi etkisiz olacağını ve felç olabileceğini veya INR 5’in üstünde kanama riskinin artacağını ve kanama nedeniyle ciddi yan etkilerin gelişebileceğini hastaların çok iyi bilmesi gerekmektedir.

Daha da ciddisi hastaların aldığı diğer ilaçlarla coumadin’in etkileşebileceğini ve buna bağlı istenen değerlerde giden INR değerinin düşebileceğini veya yükselebileceğini bilmesi gerekmektedir.

Hastaların başka bir hastalık nedeniyle doktora gittiklerinde coumadin kullandıklarını belirtmeleri çok önemlidir. Çünkü yeni eklenecek ilaçların bir kısmının (antibiyotikler, ağrı kesiciler) coumadin etkisini arttırması veya azaltması mümkündür. Bu durumda uzun süre istenilen değerlerde olan INR aynı doz coumadin kullanımı ile bozulabilir. Bu nedenle yeni eklenen ilaçlar olduğunda muhakkak 3-4 gün sonra INR kontrolü yapılmalı ve coumadin dozu yeni değerlere göre ayarlanmalıdır. Yeni kullanılan ilaç kesildiği zaman tekrar bakılmalı ve coumadin dozu yeniden ayarlanmalıdır.

Coumadin birçok yiyecekle de etkileşebilmektedir. Bu yiyecekleri hastaların iyi bilmeleri INR ayarlarının istenen seviyede tutulmasına kolaylık sağlayacaktır. Bu yiyecekleri hastaların hayatlarından çıkartmaları doğru bir yöntem değildir. Bu yiyecekleri aşırı tüketmemeleri ve her gün arka arkaya yememeleri daha uygun olacaktır. Hastalarımız bu konulara dikkat etmeleri coumadin’in bağlı gelişebilecek bazı hayatı tehdit edebilecek yan etkilerin gelişmişini önleyecektir.

Prof. Dr. Mustafa Güden
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder