mahihaber Kuş veya Melek Kanadı Ya da "pterjium" - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kuş veya Melek Kanadı Ya da "pterjium"Göz beyazında oluşan ete halk arasında ”Kuş Kanadı” , “Melek Kanadı” olarak da denilen pterjium hastalığı; kornea üzerine uzanan; kama şeklinde, pembe renkli, giderek büyüme gösteren bir lezyondur.

Pterjium hastalığının gözde batma, sulanma ve kızarıklığa yol açtığını açıklayan Opr. Dr.
Ülkemizin de içinde bulunduğu iklim kuşağında oldukça sık görülmektedir..

Pterjium hem estetik görüntüyü bozmakta; hem de görme bozukluğuna yol açmaktadır.

Sıcakta özellikle banyodan sonra hastaların göz kızarıklığıyla ilgili yakınmalarının artmaya başladığı söylenir. Pterjiumun göz bebeğinin üzerine doğru yürüdüğünde görme alanını daraltabildiğini ve görmeyi engelleyebildiğini belirten doktorlar, hastalığın bazı tiplerinde gözlükle düzelmeyen ciddi derecede astigmatın da geliştiğinden bahsetti.

Pterjiumum tam olarak neden kaynaklandığının bilinmediğini söyleyen doktorlar, özellikle güneş ışığına fazla maruz kalanlarda daha sık görülen bir hastalık olduğunu vurguladı. Bu nedenle çiftçiler, denizciler ve trafik polislerinin risk altında, yavaş gelişen bir hastalık olduğuna da dikkat çektiler.

Pterjiumun cerrahi olarak alınması gerektiği ameliyatın lokal anestezi ile gerçekleştirilebildiğini ve sadece 15 dakika sürdüğü belirtildi. Hastaların hastanede kalmasına gerek olmadığı, ameliyattan sonra birkaç gün gözün kapatılabileceğini ve gözdeki sulanmanın bir hafta kadar daha sürebileceğini söylendi.

Pterjiumun özellikle ameliyattan sonraki ilk 3 ay içinde tekrarlayabildiğini belirten doktorlar, tekrarlayan pterjium hastalığının eskiye oranla daha çok probleme neden olabileceğini açıkladı. Yeniden oluşan pterjiumun daha kızarık, daha büyük ve daha fazla yapışık olabileceğini söyledi.

Göz beyazında etin tekrar nüksetme ihtimalini azaltmak için sadece pterjiumun alınmasının kimi vakalarda yeterli olmadığını belirten uzmanlar, kök hücre transferinin uygulanmasının söz konusu olabileceğini bildirdi.

Hastalığın Belirtileri

Devamlı değişen gözlük numaraları
Gözün iç tarafında et çıkması
Gözde kızarıklık, yanma, kaşınma, batma
Banyodan çıkınca gözde kızarma
Işığa bakamama
Hastalığın Nedenleri

Güneş ışınlarına sıcak ve kuru hava akımına fazla maruz kalanlarda,
Korumasız yani güneş gözlüğü olmadan ya da şapkasız uzun süre açık hava da çalışan ya da spor yapanlarda
Ailesinde piterjium bulunan kişilerde
Allerjik göz hastalığı bulunanlarda hastalık görülebilmektedir.
Tedavi Yöntemleri

Pterjiumun tedavisi cerrahidir.  Ameliyat sırasında ağrı acı hissedilmez. Ameliyat sonrası gözde 3-4 gün kadar gün batma hissi, 1 ay kadar da kızarıklık olabilir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder