HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Milyonlarca Çocuk Camilere Koştu.
Bu yıl "Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi" sloganıyla bugün başlayacak yaz Kur'an kurslarına milyonlarca çocuk kayıt oldu. Çocuk, genç-yaşlı demeden yüzbinlerce kişi Allah’ın mesajını öğrenmek için camilere koşuyor.

Okulların yaz tatiline girmesiyle birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı 81 il ve 957 ilçede Yaz Kur’an Kursları için hazırlıklarını tamamladı. Çocukların 3 ay boyunca Kur’an’ı Kerim-i ve yüce dinimizin temel değerlerini öğreneceği yaz Kur’an kursları bugün itibarıyla başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı geleceğin teminatı olan çocukların ve gençlerin milli ve manevi duygularla yetişmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Bugün açılacak yaz Kur’an kurslarında çocuklara ve gençlere Kur'an-ı Kerim, temel dini bilgiler, temel inanç esasları dersleri verilecek. Yaz Kur’an kursları için birinci kur kayıtları 1 Haziran – 2 Temmuz, ikinci kur kayıtları ise 16 – 30 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 8 hafta sürecek olan kurslar 17 Ağustos Cuma günü sona erecek.

Belirlediği “Camide Çocuk Sesi, Vatanımın Neşesi” sloganıyla dikkat çeken diyanet geleceğimizin teminatı çocuklarımızın aynı zamanda vatanın da geleceği olduğunu ön plana çıkarıyor.

Toplumumuzun büyük bir kesiminin dini bilgileri okul sonrası Yaz Kuran Kurslarında aldığı ve bu bilgilerle dini hayatını şekillendirdiği yapılan istatistiklerde açıkça ortaya çıkıyor.

2012 yılına kadar 5. sınıfı bitirmemiş öğrencilerin camiye, yaz kuran kurslarına kayıt olmasının önündeki engelin kalkmasıyla birlikte her yıl 3 milyonu aşkın çocuk artık yaz kuran kurslarında temel dini bilgiler ile birlikte Kur'an-ı Kerimi öğrenme imkânına kavuştu.

Yaz Kuran Kurslarının Örgün Eğitime Faydası

Yaz Kur’an Kurslarına katılan çocuklar kış döneminde devam ettikleri okullarında özellikle Kur’anı Kerim ve din derslerinde daha başarılı oluyor. Öğrencilerin Yaz Kuran Kur’an Kurslarında aldıkları temel dini bilgiler ve Kur’an dersleri okul döneminde ciddi manada destekleyici etki gösterirken bu derslere ayırması gereken zamandan da tasarruf ederek diğer derslere daha fazla vakit ayırabilmelerine imkân tanıyor.

Ağaç Yaş İken Eğilir

Günümüz iletişim çağının getirdiği birtakım erişim imkânları ve bu imkânların ortaya çıkardığı dijital tembellik eğitim alanında da bazı olumsuz sonuçları beraberinde getiriyor. İbadi konularda özellikle ezber gerektiren hususlar ilerleyen yaşlarda imkânsız hale gelebiliyor. Bu bakımdan çocukluk döneminde alınacak sistemli bir eğitimle bu kazanımlar elde edilebiliyor.

Yaz Kur’an Kursları Ne Zaman Başlıyor Ne Zaman Bitiyor?

Diyanet İşleri Başkanlığınca 81 il ve 957 İlçe Müftülüğüne verilen talimata göre bu sene Yaz Kur’an Kursları 25 Haziran pazartesi başlayıp 17 Ağustos Cuma günü bitecek.

Daha önce kur sisteminin uygulandığı Yaz Kur’an Kurslarında bu sene kur sistemi kaldırılarak dönem uygulamasına geçildi. İki dönem halinde uygulanacak program çerçevesinde yaz tatili için şehir değiştirmek durumunda kalan öğrenciler gittikleri yerde kayıt olabilecekler.

Ders Materyalleri Yenilendi

Daha önce Dinimi Öğreniyorum 1-2-3 kitapları kur esasına göre hazırlanmış ve uzun yıllar kullanılmıştı. Taşradan gelen talepler doğrultusunda Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmalar neticesinde Dinimi Öğreniyorum ve Etkinlik Kitabı isimli iki yeni kitabı tüm öğrencilere ücretsiz dağıtacak.

Eğitimciler ve uzmanlar, velilere çocuklarını kurslara yönlendirme çağrısı yaparak; Kur’an eğitim merkezlerinin çocukların manevi gelişimlerine büyük katkı sunduğunu ve okullarda yeterince edinemedikleri dini bilgilerden burada faydalanan öğrencilerin okullarına manevi olarak daha güçlü başladıklarını söylediler.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz