HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Müftülük, Kadir Gecesinde Fişek Patlatıp Semazen Oynattı
Semazenlerin dini bir rituele sahip olduğu, belli bir tarikatın zikir gösterisi olduğu bilindiği halde sokaklarda, turist karşılaşmalarında, düğünlerde, meydanlarda gelişigüzel oynatılmasına tepkiler dini otoriterler tarafından yapılırken Avanos müftülüğü Kadir Gecesi yer volkanı denilen fişeklerin beraberinde semazen oynattı.

Bin aydan daha hayırlı bir gece olarak Türkiye'de Ramazan ayının 27 inci gecesi kutlanan dua gecesi olan Kadir Gecesinde Niğde Avanosta müftülük program düzenledi.Müftülüğün web sitesinden de yaptığı açıklamaya göre "Avanos Müftülüğü ve Hayırsever Vatandaşların katkılarıyla, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi'nde çok sayıda vatandaşı bir araya getirdi.

Merkez Çarşı Cami'inde düzenlenen program, Kuran-ı Kerim tilaveti, İlahi dinletisi ve semazen gösterileriyle başladı.Ardından Camii bahçesine kurulan masalarda buluşan yüzlerce vatandaş ezanın okunmasıyla hep birlikte dualar eşliğinde oruçlarını açtı.

İlçe Müftüsü Mehmet FİDAN Kadir Gecesi'ne özel sohbetlerin yapıldığı programda bu gecede yapılan ibadetlerin önemine ve kazanımlarına dikkat çekti.Mevleviliğin zikir gösterilerinden olan ve genellikle Hz. Mevlana sonrasında şöhret bulunan sema gösterisi ve semazenlik bu tarikatın simgesi olmuştur.

Semazenin başındaki sarık ise sikke olarak adlandırılır ve mezar taşını simgelemektedir. Her ne kadar bütün bunlar insanlara ölümü simgeliyor olsa da aslında semah tekrar doğumu yani yaşamı anlatmaktadır. Semah adına meydana çıkacak olan semazenin üstündeki siyah hırka mezar anlamına gelir ve yeniden doğuşu simgeler.


4 kere verilen selam, İnsan-ı Kamil olma yolundaki 4 mertebeyi temsil etmektedir. Bunlar ise şeriat, tarikat, marifet ve hakikat kapısıdır. 4 kapıdan geçilmemesi sonrasında kâmil insan olunması da mümkün değildir. Semazenleri sağ elleri göğe bakarken sol elleri ise yere bakmaktadır. Sağ el Hak’tan alınır, sol el ile ise halka verilir. Yapılan bu hareketlerle ise de ilahi doğuş tamamlanmış olur.

Böylesine derin anlamı olan sema gösterisinin ulu orta her yerde insanlarının önüne çıkartılması dini otoriterlerin tepkisini çekse de artık bir ticari rant olarak kullanılan bu gösterinin müftülük tarafından da kullanılması hoş karşılanmadı.

Bunun yanı sıra yer volkanı denilen fişek gösterisinin de gösterilerle birlikte yakılması dini açıdan kutsal bir gecede ve iftar saatinde hoş olmadığı, adeta düğün havasında bir ortam olması da vatandaşlardan bazılarının tepkisine neden olduğu bildirildi.

mahihaber.com / Niğde - Özel Haber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz