mahihaber Suudi Arabistan Görmüyor mu ? Toplarda ve Bira Kapağında... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Suudi Arabistan Görmüyor mu ? Toplarda ve Bira Kapağında...
Dışa açılım yarışında sürekli hız kazanan Suudi Arabistan yine Müslümanları kızdıracak faaliyetlere imza atıyor.

Suudi Arabistan bayrağı bilindiği gibi, yeşil zemin üzerine yerleşimli beyaz renkteki kılıç ve Arapça olarak yazılmış olan kelime-i tevhid olarak bilinen 'La İlahe İllallah Muhammedun Resulullah' yazısı yer alır.

Yeşil renk; İslamiyeti ve Fatımi sülalesini ifade ederken, kılıç, ilk Suudi Kralı Abdülaziz ibn Suud'u temsil eder. Ulusal bayrak, resmi amaçlarla kullanılsa da ,ülke vatandaşlarının yeşil zemin üzerine, iki çapraz kılıç üzerinde bir altın palmiye ağacı yerleşimli olan bayrağı kullanmaları gerektiği bilinmektedir.

Ne var ki, Dünya Kupasının yapılacağı günlere yakın futbol topları üzerinde Suudi bayrağı olarak kelime-i tevhid yazısının basılması ve ayrıca İngiltere'de bulunan bir bira fabrikası, bira kapağı üzerine işleyerek piyasaya sürdü

İngiltere genelinde yaklaşık 3000 bar işleten Greene King, 14 Haziran'da Rusya'da başladığı yarışmada yer alan 32 ülkenin bayraklarını da alkollü satışların yapıldığı yerlere asmaya başladı.Bir grup İngilizin bayrak üzerine yazan yazının  “Allah'tan başka Allah yok ve Muhammed onun peygamberi” yazısının inançlarına ters düşmesini göstererek bu bayrakların kaldırılmasını istedi. Bira fabrikası gelen tepkiler üzerine Suudi Arabistan bayraklarını  kaldırmış, ancak Mısır, Fas, İran, Senegal ve Tunus dahil olmak üzere diğer Müslüman çoğunlukta olan ülkelerin bayraklarında islami mesaj vermmesi üzerine yerinde bırakmıştı,

Bira fabrikasının sözcüsü şunları söyledi: “Londra'daki bazı müşterilerinden, bir barda Suudi Arabistan bayrağını görüntülemeyle ilgili geri bildirimin ardından. Arapça'da dini açıdan önemli İslami yemini içerdiği için uygunsuz olduğunu anladık ve bu yüzden onu kaldırdık. ”

Geçtiğimiz aylarda da Alman bira üreticisi Eichbaum, Suudi Arabistan bayrağını Dünya Kupası festivallerinin bir parçası olarak bira şişelerinin kapaklarına yazdırdımıştı.

O zamanlar, Suudi Arabistan'ın Almanya büyükelçiliği Twitter'da bir bildiri yayınlamış. "Bira şişeleri üzerine kelime-i tevhid'in basılması, sözün kutsallığına, bayraklara hakaret ve Müslümanların duygularına karşı kışkırtmaya neden oluyor. ” gerekçesiyle kaldırılmıştı. Firma bayraktaki yazıya dikkat etmediklerini, yazının İslami mesaj verdiğini bilmediklerini dile getirerek özür dilemişti.

mahihaber.com / Dış haberler
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder