mahihaber Tunuslu İmamlar Birliği Sapıttı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Tunuslu İmamlar Birliği Sapıttı
Tunuslu İmamlar Birliği yaptığı açıklamada 2018 haccının boykot edilip, vatandaşlarının gönderilmesinin engellenmesini isterken, aldığı diğer bir kararla da eşcinsel evliliklerin olabileceği yönünde hüküm verilmesini istedi.

Tunus Diyanet İşleri Bakanı Ahmed Adhoum, Tunusluların bu yılki hacca 11 bin 170 Tunus dinarı ya da yaklaşık 4 bin avro.ödemek zorunda kaldığını dile getirerek, Suudi Arabistan tarafından uygulanan ikinci vergiden ötürü geçen yıla göre  2.200 dinar daha pahalı olan bir Hac yapılacağını açıkladı.

Tunuslu imamların Birliği, Tunus Cumhuriyeti Büyük Müftüsü Osman Battikh'den bu yılki hac zorunluluğunu iptal etmesini istedi. Birlik, Suudi Arabistan'ın Hac'dan yüksek para aldığını, bu parayla Suudi Arabistan'ın kendi savaşlarını finanse ettiğini belirtti. Bu nedenle imamların birleşmesini, harcanan paranın ülkenin ekonomik durumunu iyileştirmek amacıyla kullanılmasına teşvik edilmesini istedi.

mahihaber.com'un Ansa'dan edindiği bilgiye göre, Açıklamada Suudi Arabistan'ın Hac paralarıyla Suriye ve Yemen'e karşı savaşın paralarını ödediği belirtildi. Bunun İslam inancına aykırı olduğunu belirten Tunus İmamları Birliğinin Genel Sekreteri Fadhel Achour, diğer yandan eşcinsel evliliğe karşı olmadıklarını açıklayan komisyonun raporuyla tepkileri üzerine çekti.

Tunus İmamları Birliğinin Genel Sekreteri  Fadhel Achour,  yerel radyo Jawhara'ya yaptığı açıklamada  "Bireysel Özgürlükler ve Cinsiyet Eşitlik" diyerek Tunus'ta eşcinsel evliliğe karşı olmadığını belirterek, "evlilik sözleşmelerinin serbestleştirilmesi"nin gerektiğini söyledi.

Achour, "Evlilik sözleşmelerinin serbestleştirilmesi, tüm Tunusluların cinsel yönelimleri ne olursa olsun, evlenmelerine izin verecek." diyerek bu önerileri "devrim" olarak nitelendirdi.

Achour, "Sadece Allah, Kuran'ın korunmasından ve dinin savunmasından, her şeyden önce Şeriatın yalnızca inananlar için geçerli olduğundan sorumludur. Kendilerini Kuran savunucuları olarak gören insanlar, İslam ve Şeriat kutsal kitabının kimsenin savunmasına ihtiyacı olmadığını anlamalıdırlar." dedi.

mahihaber / Dış haberler
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder