mahihaber Usta Kalemden Medyaya Veryansın.. - Mahihaber
HADİSLERDEN

Usta Kalemden Medyaya Veryansın..


Milli Gazete Yazarı Mehmet Şevki Eygi, bugünkü köşesinde medyayı kalemine doladı ve özeleştiri yaptı.

Eygi yazısında medyada "etik "istedi ve ahlaksızlığın dip yaptığı meslekte önüne gelenin gazeteci, yazar olmasını eleştirdi.

"Havayolu işletmenin, uçak çalıştırmanın hiç şakası yoktur. Çok yüksek ve büyük uzmanlık, teknik, dikkat, ehliyet, liyakat, beceri, ciddiyet, titizlik ister. Aksi takdirde uçak düşer, facia olur. Bu konu hiçbir ihmali, savsaklamayı, savrukluğu, liyakatsizliği kabul etmez.

Beyin veya kalp ameliyatları da böyledir. Ufak bir hata hastanın ameliyat masasında kalmasına yol açar.

Nükleer santraller binde bir bile hesap kitap hatası, teknik yetersizlik kaldırmaz. Hata yapılırsa santral infilak eder, ülke batar, etraf berbat olur, dünya felaket geçirir.

Dinlerin nizamların en iyisi olan İslam emanetleri ehline veriniz prensibini koymuştur.

Medya faaliyet ve hizmetleri hava yolları ve uçak hizmetlerinden aşağı ve önemsiz değildir; lakin gariptir ki bu faaliyet ve hizmetlerde korkunç ve dehşetli seviyesizlikler, düşüklükler, ahlaksızlıklar, dikkatsizlikler, ehliyetsizlikler, hainlikler görülmektedir." dediği yazısında

Ehliyeti ve liyakati olmayan kimse kesinlikle uçak pilotluğu yapamıyor… Uzmanlığı olmayan kimse kalp ameliyatı yapamıyor… Ama eline fırsat geçiren herkes gazetecilik televizyonculuk yazarlık yapabiliyor…" diyerek "Bir tıp etiği var da bir medya etiği niçin olmasın?" dedi.

Eygi, tüm yazılarında haklılık payı olan düşüncelerini bu yazısında da dile getirdi ve medya ahlakının sınır tanımayan çöküşünün ne kadar zarar verdiğini bir bir anlattı.

İşte yazısından önemli cümleler ;

"Medyanın ve medyacıların bir kısmı ahlaksız ve etiksiz olursa o ülkede sabah olmaz."

"Gazeteciler, televizyoncular, genel yönetmenler, yazarlar mutlaka yüksek ahlak ve karakter sahibi olmalıdır."

"Halkı aldatan medya namussuz ve şerefsiz bir medyadır."

"Ehliyetsiz bir pilot uçağı düşürebilir, ehliyetsiz bir operatör hastayı ameliyat masasında öldürebilir… Ehliyetsiz gazeteciler, televizyoncular, yazarlar koskoca bir devleti büyük bir ülkeyi on milyonlarca halkı perişan edebilir."

"Gazetecilik şarlatanlık, soytarılık, hokkabazlık, düzenbazlık kabul etmez."

"Ciğeri beş para etmez şarlatanlar, hokkabazlar alabildiğine yazabiliyor çizebiliyor ama bilge ve faziletli insanlara yer yok. "

"Sünnî Müslümanlar halkın dominant unsurudur. Onlara düşmanlık eden medya kötü, zararlı, hain bir medyadır."

"Sünnîlerle Alevîlerin arasını açan, onları birbirine düşman eden, böylece iç barışı ve sosyal uzlaşıyı dinamitleyen bir medya hain ve bela bir medyadır."

"Türk Kürt, dinci laik kamplaşması için çalışanlar haindir."

"İyi bir gazeteci sadece savcılık yapamaz. Aynı zamanda avukatlık da yapmalıdır."

"Gazeteci infaz memuru ve hele cellât değildir."

"Vicdansız, ahlaksız, faziletsiz bir gazete ve gazeteci ülkesine, devletine, halkına bela olur, felaket getirir."

"Gazeteciler elbette maaş ve ücret alırlar ama kalemlerini ve vicdanlarını asla satamazlar, kiralamazlar."

"Halkı aldatan, yalancılık yapan, ahlaksızlık için çalışan medya vatan hainidir."

Yazısında "Medyanın belli başlı hasletleri şunlardır (1) Ciddi ve seviyeli olacak… (2) Adil ve objektif olacak… (3) Mafyaların, çetelerin, ahlaksızların, düzenbazların, soyguncuların, vatan hainlerinin emrinde ve kontrolünde olmayacak… (4) Doğruya doğru, eğriye eğri diyecek… (5) İşine geleni, canının istediğini değil BÜTÜN kötülükleri aksaklıkları tenkit edecek… (6) Adil bir hâkim gibi adaletli hüküm vermeye çalışacak… (7) Cinsellik istismarı, şarlatanlık, soytarılık, hokkabazlık, arivizm yapmayacak." diyen Eygi'nin bu makalesi için  https://www.milligazete.com.tr/makale/1555072/mehmed-sevket-eygi/medya adresine gidiniz
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder