HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Abdülhamit Dönemi Halıları Fatih Caminde
Fatih Cami’nin Sultan 2'nci Abdülhamit Dönemi'nde dokunan 129 yıllık tarihi halıları 2 yıl süren konservasyonun ardından yeniden serildi.

Osmanlı sarayları, konakları ve selatin camileri için halılar, 16. yüzyılda Uşak ve yakın çevresinde bulunan büyük atölyelerde dokunuyordu..

2. Abdülhamit döneminde 1889 yılında Hereke Fabrikası'nda dokutulan Fatih Camii halıları, desenleri önceden tasarlanan parça halıların birleştirilmesiyle, bütününde bir kompozisyonun meydana getirildiği yekpare desenli halılardan oluşuyor.

79 parçadan oluşan tarihi halıları 2 yıl süren tamirattan sonra yeniden camiye serildi.

Fatih Camii’nin 2'nci Abdülhamit döneminde dokunan tarihi halıları 2 yıl süren atölye çalışmalarının ardından yeniden serildi.

79 parçadan oluşan tarihi halıların bakım, restorasyon ve konservasyonu 2 milyon 200 bin TL’ye mal oldu. Halıların temizliğinde kilolarla toz çıkarken atölye çalışmaları 2 yılda tamamlandı. 60 kişilik ekibin yer aldığı proje kapsamında 37 kişilik halı ustası ve konservatör ekibi tarihi halıların dokuma ve tamirini üstlendi. Atölye çalışmaları geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı.

24 saat uzaktan izleme olanağı sağlayan kamera sistemleri ve 3 güvenlik ile çalışmalar sürdürüldü.

2 bin 94 metrekare ebatındaki halıların 129 yıllık geçmişi bulunuyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz