mahihaber Allahın Sevdiği Sesler ve Çocuk Meselesi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Allahın Sevdiği Sesler ve Çocuk MeselesiÇocuklar akılları erene kadar camiye gelemez. Camiye iki yaşında, üç yaşında çocukları getirmeyin

Peygamber Efendimiz, “Üç ses vardır, Allah onları sever” buyuruyor. Peki, nelerdir onlar? Bunlardan birisi horozların sesidir. Allah horozların sesini sever. Horozlar meleklerin indiğini, namaz vakitlerinin geldiğini haber verirler. Köpekler ve eşekler ise oralarda şeytan olduğunu haber verirler. Bunlar hadislerin bizlere bildirdikleridir. O yüzden eşekler anırdığında, köpekler havladığında, uluduğunda Allah’a sığınacaksınız. Dikkat edin, ezan okunurken eşekler ve köpekler bağırırlar. Çünkü şeytan ezanı duymamak için kaçar, o hayvanlar da onu görürler. Horozlar da meleklerin geldiğini haber verirler. Başka bir hadiste zikredilen şekliyle, “Hiç siyah lekesi olmayan ve ibiği de etli olan horoz edinin” buyrulmuştur. Çünkü o tip de olan horozlar, sizi tam namaz vakti uyarırlar. Eviniz müsait ise horoz besleyin. 

KUR’AN OKUYAN MELEKLERLE BERABERDİR

Hazreti Peygamberin hadiste bahsettiği Allah’ın sevdiği seslerden birisi de Kur’an okuyan sestir. Hadis-i şerifte, “Kur’an-ı Kerim’i kuralına göre okuyan ve ahkâmı ile amel eden, Allah’ın büyük melekleri ile beraberdir” buyruluyor. Tabii burada ahkâmı ile amel etmesi şarttır. Sadece okuyup amel etmemek azap sebebidir. Hocalar da bu hükümdedir. Başka bir hadiste de Kur’an’ı ezberleyenlerin Allah’ın en şerefli elçileri ile beraber olacakları bildirilmiştir. Ahirette hafızlara oku denilecek. Her ayeti, her sureyi okudukça rütbesi artacak. En son Nas Suresi’ni okuduğunda zirveye ulaşacak. İşte Kur’an okumada mahir olmak budur. Hiç unutmadan, sürekli yaşayarak ve hakkını vererek okumaktır. Allah böyle Kur’an okuyan sesleri sever.

KUR’AN’I SESLERİNİZLE SÜSLEYİN

Resulûllah Efendimizin bir hadisinde, “Seslerinizle Kur’an-ı süsleyin” buyrulmuştur. Güzel Kur’an okuyana “davudi ses” denir. Davut Aleyhisselam Zebur okuduğunda dağlar, taşlar, kurtlar, kuşlar onu dinlermiş, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle… Onun için tok, diri sese davudi ses derler. Allah’a hamdolsun ki Kur’an’ı en güzel biz okuyoruz. Bunu kavmiyetçi bir ifade olarak almayın. Bunu bir dostun bir hatırası ile anlatayım; Kâbe’nin eski müezzini yakın arkadaşımdı. Allah rahmet eylesin vefat etti. Kral, güzel ezan okuduğu için, bedevi gibi okumadığı için ona ceza veriyordu. Maaşını kesiyordu… Fakat Hazreti Peygamber güzel sesle Kur’an okunmasını ve okunan ayetin kalplere tesir etmesini istemiştir. Bugün bazı müezzinler var. Okuduğu ezan ile insanları camiden soğutuyor. Allah böyle güzel bir vazife nasip etmişken sesini eğitmeyenin vebali de büyük olur. Tabi burada eğitim derken makam eğitimi ile birlikte tecvid kurallarına da dikkat edeceğiz. Bir elif miktarı olan yerde 4 elif miktarı okuyan hocalar görüyoruz. Böyle olmaz! Kur’an Allah’ındır, o nasıl emrettiyse öyle okuyacaksın.

6-7 yaşındaki çocuklarınızı camiye getirin

Çocuklar akılları erene kadar camiye gelemez. Peygamberimiz, “Delileri ve sübyan çocukları camilerden uzak tutun” diye uyarıyor. Çünkü çocuğun aklı ermez. O mekânın cami olduğunu bilmeden tuvaletini yapabilir. Kitapları yerlere atabilir. Camiye iki yaşında, üç yaşında çocukları getirmeyin. 6-7 yaşında aklı erdiği zaman getirebilirsiniz. Fakat aklı ermeyen çocuğun camiye getirilmesini Resulûllah yasak etmiştir. Buna Kâbe’de bizzat şahit oldum. Arap bir kadın 5-6 tane ufak çocuğu Kâbe’nin avlusuna salmıştı. Çocuklardan birisi dolaşırken küçük tuvaletini yaptı. Bizim Türk hacılarda oraya zemzem dökülmüş sanarak, aldırmadan orada namaz kıldılar. Bunun gibi birçok vaka olmuştur. O yüzden çocukları akılları ermeden camiye getirmemeye dikkat edin.

ALLAH, SEHERDE KUR’AN OKUYANI SEVER

Hadiste zikredilen Allah’ın sevdiği üçüncü ses ise seherde istiğfar eden sestir. Bu sesi de çok sever Hazreti Allah… Herkes tatlı uykusundayken kalkıp Allah için namaz kılıyorsa Müslüman, dünya ve içindekilerden daha kıymetli mükâfatlar alır. İşte o tatlı vakitte istiğfar edeninin sesini sever Allah. Sesini sevdiği kişinin kendini de sever muhakkak. O zaman kim Allah’ın sevdiği bir kul olmak istemez… Sabah namazını cemaatle kıldıktan sonra güneş doğuncaya kadar Kur’an okur, zikredersen tam bir hac, umre sevabı kazanırsın. Bu Peygamberimizin sözüdür. Hem de üç defa üst üste tekrarlamıştır… İlk hadise dönecek olursak; “Allah-u Teâlâ Hazretleri, horoz sesini, mahir ve hakkını vererek Kur’an okuyan sesi ve seherde istiğfar eden sesi sever.” Bu hadisi şerif, Zeydibn-i Sabit’in kızı Ümmü Muhammed’den nakledilmiştir. Allah onlardan razı olsun. Âmin.

Prof. Dr. Cevat Akşit / Milli Gazete
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder