mahihaber Bahçelievler Müftülerinin Halefi de Selefi de Okusun - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Bahçelievler Müftülerinin Halefi de Selefi de Okusun
Takvimler 20 Temmuz 2018'i Saatler 09:30'u gösteriyor.

Yol üzerinde bir camiye giderek hem nafile bir namaz hem de bir kaç sayfa Kur'an-ı kerim okumak arzusu ve hem de bir camiyi tanımak isteği ile yolumuz Bahçelievler Yayla Cami'ne düştü.

Bulunduğum konuma baktığımda bana en yakın cami olan Yayla Camiinin önüne geldiğimde öncelikle abdesthaneyi aradım. Abdesthane açık idi.

Abdestimi aldım,alt katları işyerleri ile dolu camiye yöneldim.

Cami girişi kapalı.. İşyerleri ve tuvalet bölümü açık camide son cemaat yeri aradım yok. Caminin alt katındaki çay ocağı önünde oturan yaşları 60'ın üzerinde bulunan din kardeşlerime namaz kılacağım yeri sorduğumda "cami kapalı" sözlerini duydum.

Cami kapalı da namaz kılma yeri yok mu ? diye sorumu sordum. Cevap gelmedi.

Israr edince mırıldanırcasına "yok " dediler. Güvenlik nedeniyle, hırsızlığa karşı önlem amaçlı cami kapalı tutulur da gelen geçenin "vakit namazları dışında namaz kılması için son cemaat yeri hazırlanmazsa camiyi kapalı tutamazsın" demek geliyor, muhatap yok.

Aslında moda haline gelen ve sorumluluktan kurtulma mı, arazi olmamı , "vakit namazlarında açılır bunun ışında açılmaz" yanlış düşüncesi içerisinde alıştırılmaya başladığımız "bir caminin kapalı tutulması" bir Müslüman olarak beni şahsen çok rahatsız ediyor.

Mübarek camiler sanki mesai ile çalışıyor.

Hani Diyanet İşleri Başkanlığının emri ile, "cami görevlileri sabah namazından yatsı namazı sonrasına kadar camide bulunacak, camileri ibadete açık tutacak" kuralı, yaptırımı olmayan emirleri.

Cami görevlilerinin, çalışma yönetmeliğine ve Diyanet'in sık sık uyarısına rağmen camiyi kapalı tutması suç mudur değil midir ?

Sağa sola bakınıyorum. Görevli telefonu arıyorum. Hani her cami girişinde vatandaşın ulaşabilmesi için yazılması mecburi olan iletişim bilgileri.

Duyuru panosu var

Caminin cam kapısının hemen yanındaki duyuru panosuna bakıyorum. O da ne 2 adet cami hırsızı resmi, bu resimlerin altında görürsen haber uyarısı ve hemen altında çala kalem yazılmış "Senin 300 liralık bi şeyin çalındı mı başka caydırıcı bir ceza varsa söyle onu yapalım" camiyi kapatma gerekçesi gösterecek bir yazı.


Ben resimleri çekerken yaşı 65 civarında biri rahatsız oluyor. Neden çekiyor muşum. Oysa cami her gün açıkmış da bugün bana denk gelmiş.

Niye tepki gösterdiğini soruyorum bu caminin amcasına. Resmi görevli misin ? Yok Dernek ya da vakıf üyesi misin o da yok. E, bu ne tepki.Gavur memleketinde camileri saatli açan, korkuyla açan ya da camiye namaz kılmaya gelenlere tepki gösterenlere mi özeniyoruz , bilemedim.

Ben namaz kılmak istiyorum adam cami görevlilerine tepki göstereceğine, ya da bana yardımcı olup ibadet etmeme vesile olması yerine camiye geldim diye bana tepki gösteriyor.

Aynen bu..

En yakın camiyi soruyorum, 600 - 700 metre ötede bir cami var diyorlar.

O ara imdadıma caminin alt katında çay ocağı işleten çaycı yetişiyor. Gel ağabey diyor. Seccade vereyim arka tarafta kıl, diyor. Çaresiz çay ocağının arka bölümünde abdestim boşa gitmesin diye namazımı kılıyorum. Allah bu çay ocakçısı kardeşimden razı olsun. Kolaylık gösterdi, yer gösterdi, çözüm buldu.

Diğer "cami hacı amcası" gibi saldırmadı.

Ha, bu arada namaz bitiminde yanıma gelen bir kaç kişi caminin vakfın elinde olduğunu, bu sıkıntıyı çok yaşadıklarını, camiye rahatça giremediklerini "fısıltı" halinde kulağıma kar suyu kaçıracak şekilde dile getirdiler.

Belli ki tepki görmekten korkuyorlardı.

E, haklıydılar da.. Cami duyuru panosunda hırsız resimleri koyup camiye gelenlere aba altından sopa göstermek varken.. Kimsenin itirazı olamaz tabi.. Caminin açık olmasını istemek yerine oradan usulca uzaklaşmak, potansiyel hırsız gibi görünmekten yeğdir.

Şimdi bu yazıyı okuyorsa, Bahçelievler ilçesinin Tokat'a atanan sayın müftüsü Ömer Faruk Bilgili'ye soruyorum.

Görev yaptığınız 6 yıllık süre içerisinde ilçenin en işlek ve merkezi durumdaki camisi gibi diğer camilerde mesai ile mi çalışıyor. Camiler kilitli mi tutuluyor. ?

Camide neden hiç bir hırsızın çalacak bir şey bulamayacağı, gelip geçenin namaz kılacağı son cemaat yeri yok. Diğer camilerde de durum böyle midir.Eğer böyle ise neden hiç bir girişimde bulunmadınız.

Cami altına işyeri yapana kadar son cemaat yeri yapılamaz mıydı? 6 Yıl boyunca bu tür bir şikayet gelmedi mi ?

6 Yıldır görev yaptığınız ilçede hiç sabah namazlarında sayıları 70 civarında olan camileri makam arabanıza kurulup şöyle bir dolaşmadınız mı ?

Her gün ilçedeki bir camide sabah namazı kılmak için yola çıktığınız olmadı mı ? Olduysa ne tür yaptırımlarda bulundunuz ?

Bu arada öğrendik ki, cami "Yayla Camii Eğitim ve Kültür Vakfı" tarafından idare ediliyormuş.

Yeni müftü Yunus Acar'ın bu yazımızdan nasiplenmesini ve Sakarya sonrası Bahçelievler'de varlığını ne kadar hissettireceği de merak konumuz oldu.

Ancak bu yaraya parmak basması, camilerde son cemaat yerinin varlığını iyileştirmesi herhalde öncelikli işi olacak sanıyoruz.

Erol Kara - 25/07/2018


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder