HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Binlerce Engellinin Gözü Diyanet'te
Hükümetin kamu dairelerinde çalışma zemini hazırlamasından ve kontenjan ayrılmasından sonra umutla ve heyecanla alımları bekleyen yüzbinlerce engelli vatandaşın gözü Diyanet İşleri Başkanlığının alımlarında.

Halihazırda 1732 engelli için boş kontenjana sahip bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına öngörülen engelli çalıştırma için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), engelli vatandaşların istihdamı için Diyanet İşleri Başkanlığına uyarıda bulundu

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından İl bazında 50 veya daha fazla çalışanı olan kamu kurum ve kuruluşlarının, personel sayısı üzerinden ortaya çıkan yüzde 4 oranında engelli ve yüzde 2 oranında eski hükümlü kontenjanı açığını kapatması için her kurum gibi Diyanet'te üzerine düşen 1732 kişilik istihdamı karşılamak için hazırlıklar yapmak zorunda kalacak.

2016 EKPSS Sonuçlarına göre gerçekleştirilen 2018/1 Yerleştirmeleri öncesinde yayınlanan Tercih Kılavuzunda Ortaöğretim'den 72 kontenjan, Ön Lisans'tan 35, Lisans'tan 46 kontenjan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrılmıştı.

4 Nisan 2018 tarihinde ilan edilen 2018/1 Tercih Sonuçlarına göre Engelli Kur'an Kursu Öğreticisi, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım olarak yerleşenler için gerekli evraklar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı.Ve bunlar disiplin soruşturması sonrası görevlerine başladılar.

Bu yıl yapılan alımlarda cami görevlisi olmak amacıyla alımı yapılanlara hafızlık şartı getirilmiş, bir çok engelli bunun farkında olmayarak müracaat etmişti. Alım şartlarını karşılamayan yani hafızlık belgesi olmayanlar kazanmış olsalar da görevleri iptal edilmişti.

İŞKUR'un almak zorundasın dediği 1732 engelli kontenjanı için hangi kadrolarda, ne tür bir engele sahip olan engelli alımı için Diyanet İnsan Kaynakları Müdürlüğü konu hakkında toplantılar yapmaya başladı.

Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’te belirlenen kriterler doğrultusunda ve/veya bu yönetmelikçe geçerliği kabul edilen ve en az % 40 oranında özürlü olduğunu gösteren sağlık kurulu raporuna sahip olanların müracaatları önemli olacak.

Yapılacak olan alımlar için de Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da masa başı için ayrı, camiler için ayrı özürlü personel kriterleri getirmesi yönünde çalışma yapması bekleniyor.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz