mahihaber Bir de Müftü Olacak(mış). - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bir de Müftü Olacak(mış).
Türkiye'de müftülük ehil ellerden kayıp gidiyor.

Müftü kimdir, ne demektir. Nasıl bir liyakata sahip olmalıdır konusuna girmek istemiyoruz Lakin, müftülük ehil ihsanların elinden alınıp önüne gelenin, arkasında da dayısı olanların, mülakatlarda seveni olanların, alimlerin imtihan etmediği, danışıklı dönüşüklü ve kolaylıkla kazanılanı bir makam oldu.

81 il ve binlerce ilçeye müftü bulmak zor. O yüzden şimdi Cumhurbaşkanlığı'na bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı çaresiz bu uygulamayı sürdürmek zorunda..

Editörlerimizden biri yıllar önce yazmıştı.

"Müftülükler kaldırılsın," diye ama kalkmayacağı kesin olan bir makamı kaldırmak  için babayiğit lazım.

Şimdi Hürriyet Gazetesinden öğrendiğimiz bir olay artık müftü olacak kişilerin liyakat bir yana makama yakışacak karakteri olmayanların nasıl da hazırlandığını, haklarında soruşturma yapılmadığının göstergesi oldu.

Gazetenin haberine göre Sivas'ın Kangal ilçesinde cami imamı H.K ve müezzin İ.K arasında "cami bahçesine serilen kilimler yüzünden" mahkemeye taşınan bir olay olmuş.

İmamın emrine karşı gelen müezzin kavga ediyor ve kendisine şahit olarak 14 yaşındaki bir Kur'an Kursu öğrencisini de yalancı şahit olarak mahkemeye çıkartıyor

Müezzin  İ.K'a, Kuran kursu öğrencisi Y.O.'yu (14) yalancı tanıklığa azmettirmekten 13 ay 23 gün hapis cezası verilerek, Denetimli Serbestlik uygulandı. Emekli imam H.K , konuyu Diyanet İşleri Başkanlığı'na taşıyarak, yalancı tanıklık yaptırdığının belgelendiğini söylediği İ.K hakkında gereğinin yapılmasını istedi.

İddiaya göre, İmam ve oğlu hakkında tanık beyanına da dayanılarak yaralama ve tehdit suçlamasıyla dava açılıyor. Dava süreci sonucunda imam beraat ederken, oğlu A.K 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme sürecinde Sivas İl Müftülüğü, imam H.K 'i ilçeye bağlı Kuşkayası köyünün Kargakalesi mezrasına imam olarak, İ.K'ı ise Divriği Müftülüğü'ne vaiz olarak tayin etti. İmam H.K , 2 yıl sonra emekli olurken,   İ.K ise Kayseri'ye tayin edildi.  İ.K'ın bugünlerde müftülük eğitimi aldığı öğrenildi.

Olay tarihinde mahkemede tanık olarak ifade veren Kuran kursu öğrencisi Y.O.,vicdan azabı duyduğunu söyleyerek kaymakamlığa gönderdiği dilekçede, olay günü kendisinin abdest aldığını, imam ile müezzin arasındaki tartışmayı görmediğini ve yaşananlara şahit olmadığını belirtti. Y.O., o tarihte camide öğrenci olması nedeni ile  İ.K'ın kendisine mahkeme ve savcılıkta verdiği ifade için telkinde bulunduğunu ve kendisinin de o yönde konuştuğunu belirterek, "Kesinlikle öyle bir olay olmadı. O tarihte müezzin olan İsmail hocanın zorlamaları nedeniyle o şekilde ifade verdim. Ben kesinlikle aralarındaki kavgayı görmediğim gibi olaya da şahit olmadım. Bu şekilde ifademi düzeltiyorum" dedi.

Bu gelişme üzerine, imam H.K , Kangal Cumhuriyet Başsavcılığı'na müezzin  İ.K hakkında 'Yalancı şahit dinletmek' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılığın incelemesinin ardından müezzin  İ.K hakkında Kangal Asliye Ceza Mahkemesinde 'Yalan tanıklığa azmettirme' suçlamasıyla oplamda 13 ay 23 gün hapis cezası verdi. Cezası 5 yıllık denetimli serbestliğe çevrildi.

Yalan tanıklık suçlamasıyla yargılanan yaşı küçük Y.O ise  2 ay 6 gün hapis cezasına çarptırılırken, bu ceza 1320 lira adli para cezasına çevrildi. 3 yıl da denetimli serbestliğe tabi tutulması kararlaştırıldı.

Müftülüğe hazırlanan biri küçük bir çocuğu yalana azmettiriyor ve bu kişi alimlerin makamına oturacak.

Müftülük yerlerde sürüklenir oldu.

İimam H.K, Diyanet İşleri Personel Dairesi Başkanlığı'na "yalancı şahitliğe teşvik eden kişinin bir din adamı olduğunu ve bugün ise Kayseri'de müftülük eğitimi aldığını belirterek, "Allah ve resulü, 'yalan söylemek şirk koşmaya eşittir' buyuruyor" diyerek gereğinin yapılmasını istedi. Diyanet İşleri Başkanlığından görevli bir müfettiş ilçeye gelip, H.K ile görüşerek rapor hazırladı.

Diyanet bu konuda ne karar verecek bilmiyoruz.

Ama müftülük makamları yerler bir oluyor, onu görüyoruz.

Daha geçenlerde bir imamın ilçeye veda eden bir müftüye de hakkını helal etmediği
haberde yer almıştı. ( Okumak için tıklayınız - Müftü, Giderayak İmamla Kapıştı )

Ne oluyoruz..

Acaba müftülükler kaldırılıp da il ve ilçelere "Diyanet Temsilciği" mi getirilse.?

mahihaber / Arge
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder