mahihaber Darısı İmamları Rencide Eden Filmlere - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Darısı İmamları Rencide Eden Filmlere
RTÜK’ten Star TV’ye Vezir Parmağı için 400 bin TL ceza verildi. Sebebi ise “Vezir ve kadı eleştirisi milli değerlere aykırı…”

Yıllar yılı yaptıkları filmlerle imamları rencide edecek şekilde roller biçen yapımcılara ders olacak karar RTÜK tarafından uygulandı. RTÜK Star'da oynayan Vezir Parmağı adlı filmde vezir ve kadıların küçük düşürüldüğüne kanaat ederek, ceza kesiti.

Her fırsatta din adamlarını rencide etmek için senaryolarında koydukları ve halkın saygı gösterdiği alimleri İtibarsızlaştırmak için her yolu mübah sayan sinemacıların bundan böyle daha dikkatli olacakları bir karara imza atan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Mahsun Kırmızıgül’ün filmi Vezir Parmağı'nı yayınladığı için Star TV'ye 400 bin TL ceza kesti. Cezanın nedeni ise filmdeki vezir ve kadı eleştirileriydi. RTÜK filmin yayınlanmasını "Toplumun milli manevi değerleri ve genel ahlak ilkesine" aykırı olarak değerlendirdi.

Sinemacılar bugüne kadar halkın saygı gösterdiği din adamlarını filmlerde alay konusu yaptılar. Hemen hemen her filme bir tane din adamı rolünü oynayan bir hain, bir ar namus düşmanı, bir sahtekar, bir devlet düşmanı, bir ilim düşmanı rolünü koydular. Özellikle bazı yönetmenlerin filminde olmazsa olmaz bir rol sahte bir hoca rolü muhakkak yer aldı. Din ile, diyanet ile, din adamları ile, dindar halk ile alay etmeyi ucuz yol olarak bildiklerinden  sinema, film, dizi adı altında alay ettirecek roller verdiler Bununla da yetinmediler Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman gibi şahsiyetlerin, şahsiyetsizler ile tanıtılmasına izin verdiler.Bir ilk olarak görülen Star TV'de 1 Temmuz’da Mahsun Kırmızıgül’ün yazıp yönettiği Vezir Parmağı filmini n yayınlanmasının ardından gösterilen tepkilere duyarsız kalmayan RTÜK “Vizyona girdiği tarihte, sinema seyircileri tarafından İslam, namaz, kadın, erkek ve Osmanlı döneminde var olan değerlerin mizah sınırlarını zorlayan bir yaklaşımla ele alındığı eleştirilerine maruz kalmıştır. Döneme ait devlet kadrolarını temsil eden kişilere yönelik eleştirilerde, mizah sınırlarını zorlayan bir yaklaşımın sergilendiği dikkat çekmiştir” ifadesi kullanılarak CHP'li üst kurul üyelerinin karşı oy kullanmasına rağmen oy çokluğu ile “Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programları içeremeyeceği” kararını aldı.

Böylece Star TV’ye 400 bin TL ceza kesildi.

Darısı Din, Diyanet, din görevlileri ve padişahları rencide edecek filmleri yayınlayanların başına
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder