mahihaber "Diyanet Camiasında Hafız Olmayanı Görmek İstemiyoruz" - Mahihaber
HADİSLERDEN

"Diyanet Camiasında Hafız Olmayanı Görmek İstemiyoruz"

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yalova İl Müftülüğünün hafızlığını tamamlamış kız ve erkek öğrenciler için düzenlediği hafızlık icazet merasimlerine katıldı. Katıldığı programlarda hafızlığa değinen Erbaş, "Diyanet'in her çalışanının hafız olmasını istiyoruz" dedi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş erkek hafızlar için Yalova Merkez Camii'nde Cuma Namazı öncesinde düzenlenen "Hafızlık İcazet Merasimi"nde yaptığı konuşmada, Kur'an-ı Kerim'in korunmasının yollarından birisinin de hafızlar olduğunu söyledi.

Hafızlık yapmak kadar yaptırmanın da çetin bir iş olduğunu anlatan Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

"Bu yıl hafızlık imtihanına müracaat eden hafızlığını bitirmiş kardeşlerimizin sayısı 8 bin 500 civarında. Yılda 3 sefer sınav yapıyoruz. Hafızlık sınavı, ocak ayında, haziran-temmuz aylarında bir de ekim aylarında. Topladığınız zaman 10 binin üzerinde hafızlık belgesini alan kardeşimiz oluyor. Sayıları da 150 bine kadar yaklaştı. Tabii yeterli değil. Nüfusumuza göre yeterli değil. Biz diyoruz ki; Mihraplarımızda hafız imamlarımız olsun, kürsülerimizde minberlerimizde hafız imamlarımız, müezzinlerimiz, vaizlerimiz, müftülerimiz olsun. İmam hatip liselerinde görev yapan öğretmenlerimiz ilahiyat fakültesi mezunu öğretmenlerimiz hafızlardan oluşsun." dedi.

Program sonunda Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, emeği geçenlere plaket verdi, hafızlara ve hocalarına altın hediye etti.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder