mahihaber Diyanet İşleri Başkanının Kurban Açıklaması Şık Olmadı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet İşleri Başkanının Kurban Açıklaması Şık Olmadı
Önceki gün Diyanet İşleri Başkanımız Profesör Doktor Ali Erbaş, her zaman ki heyetiyle basın toplantısı yaptı.

Konu; “2018 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı”

Toplantıda kimler vardı.

Toplantıda, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Osman Tıraşçı, Dr. Selim Argun, Prof. Dr. Ramazan Muslu ve Burhan İşliyen, TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat da hazır bulundu.

TDV'nin mütevelli heyetinden bir kaçı nedense yok idi.

Mesela, İlyas SERENLİ, Prof. Dr. Huriye MARTI, Dr. Hüseyin KAYAPINAR,
Prof. Dr. Mustafa SİNANOĞLU ve bir kaç kişi daha...

Toplantı açıklamasında "Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü" denilerek sanki farklı iki kurummuş gibi gösterilen, oysa alt kuruluş olan TDV'nin  ve yine TDV Genel Merkezinde düzenlenen toplantısında açıklamaların Diyanet İşleri Başkanı Erbaş tarafından yapılması hiç şık olmadı.

"Koskoca Diyanet Reisinin" "pazarlama müdürü" gibi kurban kesim işleri ile uğraşması, kurban fiyatlarını açıklaması, kesim dağıtım ve iletişim bilgileri gibi bilgiler vermesi bize göre doğru bir davranış değil idi.

İlimle, ulema ile, dine, fıkha, aykırı ya da uygun işlerin üstdüzey kontrolü ile ilgilenmesi gereken birinin hem de bir genel müdürü olan bir vakfın, onu da geçtik vakfın mütevelli heyetinden herhangi birinin açıklamasının daha uygun olacağı bir toplantıda yer alması
dışarıdan bakan birinin gözünde iyi bir resim vermediğini belirtmek isteriz.

Diyanet İşleri en üstünde yer "Başkan"ının işi bu olamaz, kanaatindeyiz.

Başkan Erbaş, koltuğunun hakkını vermede neden çaba göstermiyor çözemedik. İlk aylar dedik, heyecandır dedik zamanla liyakat sahibi olur dedik, ancak koltuğun ağırlığını halen taşıyamam gayreti içerisinde oluyormuş gibi durmasının üzüntüsü içindeyiz.

TDV'nin "Vekâletle Kurban Kesim Programı" gibi bir girişimi yıllardır vardır. TDV bununla ilgilenir. Açıklama yapar, reklam yapar, organizasyonlar düzenler ama sanıyorum fıkhı konuları hariç bir Diyanet İşleri Başkanının, kurbanlarımız şu fiyat, yurt içinde keserseniz bu fiyat, yurt dışında şu fiyat, " diye duyuruya çıktığını hatırlamıyoruz.

Sonra, zaten fıkhi bilgiler ışığında bakıldığında "kurbanların vakıf, dernek, şirket gibi kuruluşlara verilemeyeceğini, görmediğiniz, tanımadığınız, bilmediğiniz kişilere vekalet verilmesinin uygun olmadığı" gerçeği varken koskoca ulema diyeceğimiz Bir Diyanet İşleri Başkanının bunu ifadede etmesi ne kadar doğru bir davranıştır, soruyoruz

Başkan Erbaş, vakfın yönetim başkanı olabilir Ama bu işi yapmasını gerektirmez. Bu işi yapması için devletin maaş verdiği bir sürü memuru varken..

Bu arada şunu söylemek isteriz ki, Yıllardır süregelen bir yanlış uygulama var.

Diyanet İşleri Başkanlığı yönetiminde , il ve ilçe müftülüklerinde kim başı çekiyorsa otomatik olarak vakıfların da başına geçiriliyor ki, bu da yanlış bir uygulama olarak düşüncelerimizin bir yerinde yer alıyor.

Başkan Erbaş, toplantıda kesim yerlerirnden bahsediyor. Sayı veriyor, dağıtımın nasıl ve nerelere yapılacağını vurguluyor. Geçmişten istatistiki bilgi veriyor. Hatta "“Vakfımız 25 yıldır tecrübesi, deneyimli kadrosu üstlendiği ulvi emanetin bilinci ve asla suistimale müsaade etmeyen disiplini ile vekaletle kurban kesimi noktasında öncü ve örnektir. Bugüne kadar 1 milyon 364 bin 158 hisse kurbanın kesim ve dağıtımı vakfımız tarafından gerçekleştirilmiştir” diyerek vakfın reklamına katkı sağlıyor.

Ve yine bir başka yetkilinin mesela TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat'ın yapabileceği kurban fiyatlarını, ne şekilde, nereye ödeme yapılabileceği, vatandaşın vakfa nasıl ulaşabileceği, hangi telefonu kullanabilecekleri gibi konuların yine REİS olarak bilinen bir kişinin yapması yönetim hiyararşisinde yerine getirilmemesi gereken resim olarak karşımıza çıkması görenleri üzmüştür.

Başkan Erbaş, TDV Genel Müdürünün vazifesini yapmaya keşke hevesli olmasa idi.

Makamı basitleştirmek gibi bir durum ortaya çıkmış, dileriz ileride bu manzara olmaz.

Danışmanlarının dile getirmesi gereken konuyu "Bir dost uyarısı" ile biz yapmış olalım

mahihaber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder