mahihaber Hacda Teknolojik Devrim - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Hacda Teknolojik Devrim
Suudi Arabistan, hac ibadetini daha kolay yapılmasını ve hacıların daha rahat ortamda bulunmaları için teknolojik alt yapıyı hazırlamak için çalışmalar başlattı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 2029 yılında haccı herkes için daha kolay ve erişilebilir hale getirmek üzere ileri teknolojik araçlarını tanıtmaya başladı.

Mahihaber.com'un Al-Arabiya gazetesinden edindiği bilgiye göre, Yüksek teknolojiye sahip kulaklıklar, elektronik saatler ve hac rozeti ile Suudi Arabistan, 2029 yılına kadar Hac'ı teknolojiye nasıl döndüreceğini de hazırladığı bir video ile tanıttı.

Video, her hacının bir rozeti, bir kulaklığı ve bir elektronik saatini içeren paketi yolculuklarından önce alacağını gösteriyor.

Rozet, hacıların havalimanındaki gümrük yerine bir e-geçitten geçmesine izin verecek ve gümrük işlemlerine, pasaport kontrollerine takılmadan rahatlıkla geçişi sağlayacak. Ayrıca onları gitmeleri gereken yere götürecek bir trene yönlendirecek.Rozet ayrıca, hacıların kalacağı otellerde önceden yer ayırtmak zorunda kalmadan otel odalarına erişmek için de kullanılacak

Kulaklık ve e-saat, hacılara her dilde gerekli tüm bilgileri sağlayacak. Hac ibadeti sırasında yapmaları gerekenleri ve duaları kendilerine aktaracak.Yakınlarıyla ya da gruptaki diğer bireylerle iletişimi sağlamnak amacıyla da kullanılacak.

Ürün, her hacının telefonuna bağlanabilecek ve beraberinde bulunan kişilerin, kalabalığın içinde kaybolmaları halinde birbirlerini bulabilmelerini sağlamak için izleme cihazları ile donatılmış olacak.

Kulaklık ayrıca, herhangi bir klavyeye doğrudan bilgi aktararak kimsenin rehberlik etmesine ya da yardımcı olmasına gerek kalmadan acil bir durumda yetkili birimlere ulaşmalarını da sağlamış olacak.

mahihaber / Dış haberler
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder