HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

İrlanda'ya Helal Olsun.. İşgalci İsraili Boykot Etti
İrlanda Senatosu, uluslararası yasalar uyarınca yasadışı sayılan İsrail yerleşimleri de dahil olmak üzere, dünya çapında işgal altındaki bölgelerde üretilen mal ve hizmetlerin ithalatını veya satışını yasaklayan bir yasaya destek verdi.

Önerilen yasa 20 ila 25  tür mal ve hizmetlerde ticaret yapmak yasasını bağımsız bir senatör tarafından sunuldu ve iktidardaki Gael partisi hariç tüm siyasi partilerinin desteğini aldı.

Tasarı şimdi görüşme ve oylama için alt meclise gidecek.

Mahihaber.com'un Asyanın Sesi haber kaynağından edindiği bilgiye göre, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün liderlerinden Saeb Erekat, olayı “tarihi” olarak adlandırdı ve diğer ülkeleri de aynısını yapmaya çağırdı.

Erekat yaptığı açıklamada, “Bugün İrlanda Senatosu uluslararası topluma ve özellikle de Avrupa Birliği’nin geri kalanına açık bir mesaj gönderdi: İki devletli çözümden söz etmek somut önlemler almada yeterli değildir” dedi.

“İsrail yerleşimleriyle ticaret yapanlar, Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkının sistematik olarak reddedilmesinde dolayı suçluydu” diye ekledi.

‘Kötü muamele ve aşağılama’

Barry Trachtenberg Winston-Salem, Kuzey Carolina Üniversitesi görevlisi yaptığı açıklamada “İrlanda’nın bu cesur eylemi, İsrail’e önemli bir mesaj göndererek, Batı Şeria’yı işgal etmesi ve yasadışı yerleşimlere verdiği açık desteğin uluslararası toplum tarafından göz ardı edilmesine devam etmeyeceğine dair önemli bir mesaj gönderdi” dedi.

“Bugünkü İrlanda Senatosu’nun kararı, işgal altındaki topraklarda Filistinlilerin günlük olarak yaşadığı kötü muamele ve aşağılamalara son verilmesini önemseyen bütün devletlerin katılması gereken bir karardır.”

İsrail dışişleri bakanlığı sözcüsü Emmanuel Nahshon, seçimlerin “Orta Doğu’daki diplomatik süreç üzerinde olumsuz bir etkisi” olacağını söyledi.

“İrlanda Senatosu’nun girişiminin saçmalaması, boykottan etkilenen İsrail sanayi bölgelerinde çalışan pek çok Filistinlinin geçimine zarar vereceğidir” dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz