mahihaber İşportada satılan gözlükler tehlikelidir!.. - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

İşportada satılan gözlükler tehlikelidir!..İşportada satılan hazır okuma gözlükleri tehlikelidir!..

Prespiyopi, yaşın ilerlemesine bağlı olarak (45 yaş üzeri), göz lensinin uyum kabiliyetinin azalması ile ortaya çıkan fizyolojik bir durumdur. Yakın nokta gözden uzaklaşır.

Batıda marketlerde, eczanelerde reçetesiz olarak geçici kullanımlar için satılan hazır yapılmış gözlükler, daha çok büyütme gözlüğü ya da aparatı olarak isimlendirilir.

Optisyenlik müesseselerinde üretilen, kişiye özel optik sağlık gereci ile benzeşen bir yönü bulunmamaktadır Gözlere görme testi yapıldığında, her göz için farklı diyoptri ihtiyacı oranı %75’tir. İnsanlarda %80 oranında da astigmatisma bulunur. Böyle bir durumda, yeterli görmeyi sağlayacağını iddia etmek, optik sağlık gereci gibi mütalaa etmek bilim dışıdır

Bu yüzden, bu hazır yapılmış gözlükler, yeterli (iyi görmeyi sağlayacak) düzeltmeyi sağlayamaz. Gözlüğün her iki gözünde de aynı siferik diyoptride lens takılıdır (+1.00-+3.00). Üstelik bu yaşlarda muayenesiz bu gözlüklere özendirmek, körlüğe sebep olacak hastalıkların tespitinin de atlanmasına sebep olur (glokom, diyabet).

Bu tip gözlüklerin, belli bir ucuzluğu temini için cam ve çerçevesinde kullanılan malzemenin kalitesi de her zaman düşüktür. Ülkemizde işportada satılan hazır yapılmış gözlükler, her türlü hurda malzemeden, Uzak Doğu ülkelerinde üretilerek, daha çok kaçak yollarla ülkemize sokulmakta, kullanımına göz yumulması da göz ve görme sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır. Camları düşük abbe değerinden dolayı, kromatik aberasyona sebep olur. Çerçeveler belli bir standarda göre üretilmedikleri için, alerji ve tahriş yapabilir.
Optisyenlik müesseselerinde gözlük kişiye özel olarak üretilir. Prizmatik etki meydana gelmemesi için, camın optik merkezinden bakması temin edilir.

Bu tip gözlüklerin SGK reçeteleri karşılığı verilmesi, sözleşme fesih nedenidir.

Vatandaşlarımızın işportadan bu tip gözlükleri almamalarının, göz ve görme sağlıkları için son derece önemli bir husus olduğunu hatırlatmak isteriz.

Taylan Küçüker (Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Bşk.)

BEHÇET FAKİOĞLU / TÜRKİYE
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder