mahihaber Kaçak Hacı Götüren Firmalara Büyük Ceza ... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kaçak Hacı Götüren Firmalara Büyük Ceza ...
Hac mevsimi ile birlikte önlemlerini uygulamaya başlayan Suudi Arabistan, kaçak yoldan hac etmek isteyenleri geri çevirirken , kaçak hacı taşıyan araçlara ve firmalara 13300 Dolara varan ceza verileceğini açıkladı.

2018 hac mevsimi ile birlikte dünyanın her yerinden akın akın Suudi Arabistan'a giden Müslümanlar hacı olabilmenin heyecanını yaşarken, ülkelerine verilen kontenjan yüzünden kaçak yolla hacca gitmek isteyenlerin de sayısı her geçen gün artmaya başladı.

mahihaber.com''un Suudi yetkililerinden edindiği bilgiye göre, hem kendi ülkesinden hem de başka ülkelerden kaçak yolla Mekke'ye gelmek isteyenleri engellemek için bir sürü tedbir alınmaya başladığı öğrenildi.

Hac izni olmayan kişilerin Mekke'ye girişi yasağını 9 Temmuz'da başladtan Suudi Arabistan  sadece Mekke'deki Ayşe Mescidi önündeki kontrol noktasından 5.933 aracın ve 710 kişinin geri çevrildiğini, toplamda 72.037 kişi ve 30.449 araç çeşitli giriş noktalarından Mekke'ye girişlerinin engellendiğini açıkladılar.

Güvenlik güçleri,Taif'in Sayl yakınlarındaki Buhaitia kontrol noktasından da 626 araç ve 1.202 kişinin Mekke'ye girmesini engelledi.

Hac mevsimi boyunca Mekke'ye kaçak olarak girecek olanlara ise 15 gün hapis ve taşınan her yolcu için 10,000 suudi riyali para cezasının verileceği açıklandı.

Suudi Pasaport Genel Müdürlüğü, İlk kez ihlal edilenler 15 gün hapisle karşı karşıya gelecek, taşınan her yolcu için 10,000 SRR (2,665 dolar), aracçlarına el konulabileceğini,
İhlalin ikinci kez tekrarlanması halinde ceza, hapiste iki ay, taşınan her yolcu için SR25,000 (6,664 dolar) para cezası, araca el konulması, İhlalin üçüncü defa tekrarlanması halinde, ceza altı ay hapis, taşınan her yolcu için SR50,000 (13,329 $) para cezası, araca el konulması şeklinde uygulanacağı belirtildi.

Güvenlik makamları, Hac'ın önünde kutsal şehre girmelerini engellemek için yaptıkları kampanyaları yoğunlaştırdıkça, Cuma gününden itibarenGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder