HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Mersin Müftüsü Göreve Hızlı Başladı. "Mesai Kavramı Artık Yok"
Mersin İl Müftülüğü'ne atanan Dr. Şaban Kondi, bugün yeni Türkiye'nin ilk günü olduğunu belirterek, "Bugünden sonra elbetteki Diyanet İşleri Başkanlığımız sadece Türkiye'nin değil, Balkanların, Evlad-ı Fatiha'nın, yer yüzünde mazlum ve mağdur inanan insanların dertleriyle ilgilenen bir diyanet olacaktır" dedi.

Mersin Müftüsü olarak atanan Dr. Şaban Kondi’nin göreve başlaması sebebiyle devir teslim ve sarık cübbe giyme töreni gerçekleştirildi. İl Müftülüğü Toplantı Salonu’nda yapılan devir teslim törenine; Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ve il ile ilçe müftüleri katıldı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan programda konuşan Mersin İl Müftü Yardımcısı Mahmut Atıcı, “Mersin merkez ve ilçelerinde bin 415 camii ve bin 400 İmam Hatip Müezzin Kayyım, 485 Kur’a Kursu ve 550 civarında Kur’an Kursu öğreticisiyle yaklaşık 2 bin 10 civarında gönüllü kardeşimiz ile din hizmeti vermekteyiz. İnşallah bugünden itibaren de Mersin’imize yeni atanan il müftümüzün rehberliğinde insanımıza erkek, kadın, genç, ihtiyar herkese güzel hizmetlerimiz artarak devam edecek. Bu vesileyle il müftümüze şahsım ve arkadaşlarım adına hoş geldiniz diyor, bundan sonraki yaşamında ve hizmet yıllarında başarılar diliyoruz. Rabbim hayırlı uğurlu mübarek eylesin. Bu güzel mutlu anımızda bizleri yalnız bırakmayan uzaktan ve yakından gelen çok kıymetli misafirlerimize de şahsım ve müftülüğüm adına teşekkür ediyorum. Allah onlardan ve cümlemizden razı olsun” dedi.

ÇELİK: “MERSİN, SOSYAL DOKUSU ÇOK ZENGİN BİR İL”

Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik ise, “Çok değerli mesai arkadaşım, meslektaşım, dostum Dr. Kondi Bey’i öncelikle yeni görevi hayırlı olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Güzel bir başlangıç, güzel bir devam ediştir şüphesiz. Bu kadar dostların duasını alarak başlamak da ayrı bir güzelliktir. Şaban Bey kardeşime de bu güzellik de yakışır. Biz Kahramanmaraş ve Gaziantep’te beraber çalıştık. İnanıyorum ki göreve başladığı andan bu ana gelinceye kadar alın teri gibi tane tane damla damla biriktirdiği din hizmeti tecrübesini Mersin’de en güzel bir şekilde Mersin’deki müftü, müezzin, Kur’an Kursu hocalarımızın ve imam arkadaşlarımızın da desteğiyle ki ben her zaman ‘Ağaç dalıyla gürler’ lafını kullanırım. Ben Mersin’de bu desteği gördüm. Bundan dolayı da ayrıca mutluluklarımı sizinle paylaşmak isterim. Hayırlı ve uğurlu olsun. Mersin, Akdeniz’in ve Türkiye’mizin önemli illerinden biridir. Göç alan bir ildir. Sosyal dokusu çok zengin bir ildir. Burada din hizmeti yapmak beraberce birliktelik kültürü içerisinde sabır, bilgi, tecrübe, birbirimizle dayanışma ister. İnşallah bu anlayış içerisinde burada güzel hizmetler verileceğine inanıyorum. Şaban hocamın gerek kurumsal hafızası gerekse tecrübesi ve bütün bunlardan da önemli birlikte çalışma kültürüdür. Biz birlikte yaşama kültürü üzerinde çok duruyoruz da nedense birlikte yaşamayı da yaşatacak ona can verecek birlikte çalışma kültürünü ihmal ediyoruz. Beraber düşünme, üretme, beraber bunu insanımızın hizmetine götürme kültürünü çok önemsiyorum. İnşallah Mersin’imizde hep beraber çok güzel hizmetler yapılacaktır diye umut ediyorum. Şaban Bey’e bu anlayış içerisinde başarılar diliyorum. Allah muvaffak etsin. Mersin’imize ve güzel ülkemize bu taze başlangıç hayırlı uğurlu olsun, iyilikler ve güzellikler getirsin. Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu da, “İyi bir başlangıç iyi bir netice demektir. İnşallah bugün iyi bir başlangıç yapılıyor. Tabii bir hizmet yarışı. Bu bayrağı eline alan biraz daha yükseklere taşıyacak daha güzel hizmetlere vesile olmak için gayret edecek. Biz bu gayreti en iyi şekilde Şaban Bey Hocamızın göstereceğine inanıyoruz. Ben de kıymetli hocamı Kahramanmaraş’ta çalışırken tanıdım. Hocam 7 gün 24 saat çalışan, gayret eden bir kardeşimiz. Bulunduğu her ortamda en iyi hizmeti vermeye çalışan birisidir. Her gittiği yerde güzel işler yapmaya çalıştı. İnanıyorum ve iman ediyorum ki Mersin ilimizde de güzel işlere vesile olacaktır ama bu bir ekip işi. Birlikte beraberlikte hizmet doğuyor. Bu birlik beraberliği de Mersin’de görüyoruz. Rabbim hayırlara vesile kılsın. Hepinize saygılar sunuyorum” diye konuştu.

KONDİ: “GECE GÜNDÜZ MESAİ DİNLEMEDEN ÇALIŞACAĞIM”

Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi ise, “Milletimizin göz bebeği olan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hem de ülkemizin en büyük 11’inci şehri olan Akdeniz’imizin inicisi olan Mersin’imizde din hizmetlerini deruhte etmek üzere bizleri görevlendiren rabbime nihayetsiz ham ediyorum. Alemlere rahmet, söz ve davranışlarıyla hepimize örnek olan sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e salat ve selam ediyorum. Diyanet İşleri Başkanlığımızın kuruluşundan günümüze kadar doğru bilgiyi doğru kaynaktan insanlarımıza anlatmak için gece gündüz gayret eden bütün çalışanlara teşekkür ediyorum. Allah kendilerinden razı olsun. Ölmüşlere rahmet diliyorum. Rabbim onlara cennetini nasip eylesin. Bizden önce Mersin’imizde din hizmetlerini yürüten burada rehberlik eden bütün müftü hocalarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Onların döşedikleri taşlar ve onların attıkları temeller üzerinde biz de bu din hizmetimizi devam ettirmeye çalışacağız. Dünyada bizlere takdim edilen bütün görevler, makamlar ve mevkiler hepsi bir emanettir ve geçicidir. Asıl olan gök kubbede hoş bir seda bırakabilmektir. Bizler de bu emaneti bizlere bahşeden rabbimizin rızası doğrultusunda çalışmalarımızı şekillendirip yürütebilirsek o zaman bahtiyar ve mutlu oluruz. Rabbimden temennim ve duam odur ki; bu emanetleri bizlere bahşeden rabbimin rızasını her daim sözlerimizde çalışmalarımızda, işlerimizde uygulamayı bizlere nasip eylesin. Yeni Türkiye’nin ilk günündeyiz. Bugünde elbette ki Diyanet İşleri Başkanlığımız sadece Türkiye’nin diyaneti olmayacaktır. Balkanların, yeryüzünde mazlum ve mağdur inanan insanların dertleriyle ilgilenen bir diyanet olacak. Bizler de bu anlayışla Diyanet İşleri Başkanlığımızın ülkemizde yürüteceği din hizmetlerini ırk, dil, din ve mezhep hiçbir ayrım gözetmeksizin herkese ulaştırabilmek, İslam’ın rahmet iklimini herkesle paylaşabilmek için gece gündüz mesai dinlemeden çalışacağım” ifadelerini kullandı.


“KOLEKTİF ÇALIŞMAYLA EĞER ÇALIŞABİLİRSEK Kİ AMACIMIZ NİYETİMİZ VE GAYEMİZ BUDUR”

Diyanet İşleri Başkanlığ’nın ortak akıl, istişare prensibine çalıştığı yerde, çalıştığı alanlarda mutlaka esas alacaklarının altını çizen Kondi, “Bununla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığımızın özellikle Kur’an Kurslarımız ve öğrencilerimiz, Camilerimiz, Cami hizmetlerimiz, okullarımıza ve gençlerimize yönelik hizmetlerimiz önceliklerimiz arasında olacaktır. Özellikle zararlı alışkanlıklarla gençlerimizin içine düşürülmek istendiği tuzaklardan çıkarabilmek için global dünyada lokal düşüneceğiz ama global projeleri de göz ardı etmeyeceğiz. Dolayısıyla şehrimiz göç alan bir şehrimiz. Sosyal dokusu farklı olan bir şehir. Büyüklerimizle, mesai arkadaşlarımızla, emekli hocalarımızla, kanaat önderlerimizle, STK’larımızla  istişare ile ortak akılla şehrimizin manevi imarı için birlikte çalışacağız ve gayret edeceğiz. Takım ruhuyla, kolektif çalışmayla eğer çalışabilirsek ki amacımız niyetimiz ve gayemiz budur. İnşallah rabbim de bizlere yardımını esirgemeyecektir. Camilerimizde yürütülen din hizmetleri, bayanlara yönelik yapacak olduğumuz aile dini rehberlik bürolarıyla yürütecek olduğumuz çalışmalar yine önceliklerimiz arasında olacaktır. Kur’an Kurslarımız ve İmam Hatip Liseleri öğrencilerine yönelik özellikle Atabek ve Bilge Hatun projeleri gibi daha önce uygulandığı illerde gerçekten çok verimli çalışmalar olan bu projeleri de şehrimizde inşallah uygulamaya çalışacağız. Hocalarımızı ilçe müftüsü arkadaşlarımızla, müftü yardımcısı arkadaşlarımızla, alanında uzman ve yetkin hocalarımızla birlikte çalışacağız. Böyle donanımlı yetkin ve fedakar hocalarımızla çalışmaktan dolayı da ayrıca rabbime ham ediyorum. İnşallah bu birikimlerimizi ve bu potansiyelimizi hareket geçirip Mersin’imizde toplum adına ve millet adına hayırlı hizmetler yürütmeye çalışacağız” dedi.


“MÜFTÜLÜKLERİMİZ BİR ÇÖZÜM NOKTASIDIR”

Müftülüklerin bir çözüm noktası olduğunu vurgulayan Kondi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Manevi değerlerimizin topluma anlatıldığı önemli noktalardır. Bu açıdan müftülüklerimiz aslında sizin mekanlarınız ve merkezleriniz olacaktır. Basınımızın, halkımızın, öğrencilerimizin, bayanlarımızın kendi evi gibi hissedebileceği, gelip çayını içebileceği, sorusunu derdini paylaşabileceği, önemli yerlerdir. İnşallah bu alışkanlığımızı ve bu geleneğimizi devam ettireceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle uzaktan ve yakından teşrif ederek bizleri onurlandırdığınız için hepinize şahsım ve kurumum adına hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum. Ayrıca bizleri bu ulvi göreve layık gören, başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Başbakan Yardımcımıza, Diyanet İşleri Başkanımıza, Genel Müdürlerimize ve emeği geçen herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Allah bize güvenenleri ve bizleri mahcup etmesin. Yüce rabbim din hizmetlerini, doğru bilgiyi, doğru kaynaktan insanlara aktarabilmek için çalışmayı ve gayret etmeyi rabbim cümlemize nasip eylesin. Diyanet İşleri Başkanlığımız yapacağı çalışmalarla, yürüteceği projelerle inşallah ülkemiz bir daha 15 Temmuz olumsuz din adına insanları aldatan, yanlış yönlendiren insanların tuzaklarına düşmeyecektir. İnsanların bu yanlış yollara düşmemesi için de bizler doğru bilgiyi doğru kaynaktan insanlarımızla paylaşacağız. Bu uğurda hepinizin duasını bekliyorum. Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.”

 MERSİN İL MÜFTÜSÜ ŞABAN KONDİ KİMDİR?

1969 Yılında Trabzon’un Araklı ilçesinde doğdu. Hafızlık eğitimini müteakiben 1992 senesinde Araklı İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. Diyanet İşleri Başkanlığındaki görev safahatına 1988 yılında Trabzon’un Araklı İlçesinde Müezzin Kayyım olarak başladı. 1994 yılında Van İli Merkez Ulu Camiine İmam-Hatip olarak atandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1997 yılında mezun oldu. Aynı yıl başladığı Konya Selçuk Eğitim Merkezi Vaizlik-Müftülük İhtisas Kursunu 2000 yılında tamamladı. Eğitim merkezinde bulunduğu süre içerisinde Konya Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Kur’an-ı Kerim de Tedrîcilik Kavramı” isimli çalışmayla Tefsir Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını tamamladı. Ayrıca bu surede Hafız Mehmet Kaya Hoca efendiden makam ve talim dersleri aldı. 2000-2002 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Rize İlahiyat Fakültesinde Kur’an-ı Kerim Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. 2002 yılı Ağustos ayında yeniden Diyanet İşleri Başkanlığına dönerek Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bölge vaiz olarak atandı. Bu süreçte Mardin ve Diyarbakır’da ceza evlerindeki insanların yeniden topluma kazandırılması hususunda çalışmalar yürüttü. 2003 yılında Mardin İli Derik ilçesine İlçe Müftüsü olarak atandı. 2005 yılında Kahramanmaraş İli Göksun ilçesine naklen tayini gerçekleşti. Adı geçen ilçede İlçe Müftüsü sıfatıyla görev yaparken, 2006 yılı Ağustos ayında Almanya’ya Köln DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi olarak yurtdışı hizmetinde görevlendirildi. 1 Ağustos 2009 tarihinden itibaren 15 ay boyunca Köln Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliğini vekâleten yürüttü. 15 Temmuz 2011’de yurt dışı görevini tamamlayarak 17 Temmuz 2011’de Gaziantep/ Oğuzeli İlçe Müftüsü olarak atandı. 9 Haziran 2014’te ise Gaziantep İl Müftü Yardımcılığı yapan Kondi, 7 Aralık 2016 tarihli ve 902 sayılı karar ile Ardahan’a İl Müftüsü olarak atandı. 20 Ekim 2017’de Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Tefsir Anabilim dalında “Kur’an’ın tarihi ve mevsûkiyeti” (Bâkıllânî’nin el-İntisâr Örneği) konulu tezi ile doktorasını tamamladı. 25 Haziran 2018’de tarihli ve 309 sayılı karar ile Mersin İl Müftülüğüne atandı. Almanca ve Arapça bilen Kondi, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yapılan konuşmaların ardından İl müftüsünün cübbesini Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik giydirdi. Cübbe giyme töreni ve dua ile sona erdi.

Necdet TAŞ / mersinakdeniz.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz