mahihaber Müftü, Kurban Sakatatından Ücret Olmaz - Mahihaber
HADİSLERDEN

Müftü, Kurban Sakatatından Ücret Olmaz
Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Saraçlar Caddesi'nde kurban bağış stantı kurulumunun ardından yaptığı açıklamada kurban kesildikten sonra sakatat ya da başka organlarının kurban kesim ücreti olarak verilmesinin caiz olmadığını söyledi.

Kurban kesiminde bazı sakatatların kesim ücreti olarak verilmesinin kurban ibadetinden çıkacağını önemle duyuran Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm "Kurban derisi, sakatatları, kellesi tamamen fakirlere ikram edilmeli. Kurbanın belli kısımlarının kesim ücreti olarak verilmesi kurbanı caizlikten çıkarır" şeklinde belirtti.

Kurban kesiminde kurbanın herhangi bir organın kesinlikle kesim ücreti sayılamaycağını ve bunun caiz olmadığını belirten Müftü Üzüm "Kurbanların özürlü olmaması, sağlıklı olması gerekiyor. Kurban kesilirken, kurbanların nezaketle kesilip, hijyene uygun olması gerekiyor. Çok mühim olan şey, kurbanın kellesinin, sakatatlarının veya herhangi bir organının kurban kesim ücreti olarak verilmesi caiz değildir. Bu çok önemlidir. Kurbanların caiz olması çok önemlidir. Böyle şeyler duyup çok üzülüyoruz. Kurban derisi, sakatatları, kellesi tamamen fakirlere ikram edilmeli. Asla kurban kesim ücreti olarak düşünülemez. Zaten kurban ibadeti şükürdür. Şükür olan bir şeyin bir kısmının kesim ücreti olarak verilmesi kurbanı caizlikten çıkarır" dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder