HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Papazın Tacizine Uğrayan Devlet Başkanı Kiliseye Savaş Açtı
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama'ya küfür etmesiyle bir anda meşhur olan Filipinler lideri Rodrigo Duterte tanrı ikileminde kaldı.

Aynı zamanda bir hukukçu olan ve ülkenin güneyinde IŞİD'in Maravi kentini ele geçirmesinin ardından askerlerine Müslüman kadınlara tecavüz emri de veren, Tanrı'ya 'aptal' diyerek tartışma yaratan Filipinler lideri Rodrigo Duterte, Tanrı'nın varlığının 'ispat edilmesi' durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Davao Şehrindeki Lanang'daki SMX Kongre Merkezi'nde Mindanao Ulusal Bilim ve Teknoloji Haftası Kutlaması'nda yaptığı konuşmasında Tanrı'nın varlığının 'ispat edilmesi' durumunda istifa edeceğini açıkladı.

Duterte, Katoliklerin çoğunluk olduğu ülkede yaptığı konuşmada "asli günah" ve "vaftiz" fikirlerine karşı çıkarak, bunları anlamlı bulmadığını söylemişti. Diğer yandan kendisinin  “Yüce Tanrı” ya inandığını ve sadece dini tarikatların eylemlerini sorguladığını belirtti.

Başkan ayrıca, kilisenin topladığı bağışları farklı amaçlarla kullandığını belirterek  konuşmasında " Kung tumutulong kayo sa tao, ba't kamil nagbibigay ng pera sa inyo? " yani "İnsanlara yardım ettiğini söylersen, neden sana para veriyoruz?" diyerek kiliseyi suçladı.

Duterte , yönetimi ve diğer dini gruplar arasındaki gerginlikleri ele almak umuduyla, 9 Temmuz'da Filipinler Katolik Piskoposlar Konferansı ile diyaloga girmeye hazırlanıyor .

Küfürlü konuşmasıyla bilinen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, geçen yıl da Tanrı'nın kendisini "küfretme" diye uyardığını, kendisinin de bu uyarıyı dikkate alarak dilini düzelteceğini söylemişti.

Duterte, ülkeye inişinde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bir ses kulağıma küfretmeye son vermezsem uçağımı düşüreceğini söyledi, ben de küfretmemeye söz verdim" diye konuştu. Japonya ziyaretini tamamlayarak ülkesine dönen Duterte, Tanrı'nın uyarısını uçaktayken aldığını belirtmişti.

Geçmişte bir rahibin cinsel tacizine uğradığı da bilinen Filipinler devlet başkanının kiliseye kin beslemesinin bir nedeninin de bu olduğu belirtiliyor.

Duterte şimdiye kadar ABD Başkanı Barack Obama'ya "O..... çocuğu" diyerek küfretmiş, Avrupa Birliği'ne "iki yüzlü" demiş, ülkesini BM üyeliğinden çıkarmakla tehdit etmiş ve kendisiyle ilgili Hitler benzetmelerini onaylayarak, "Ben de 3 milyon uyuşturucu bağımlısını memnuniyetle katlederdim" ifadelerini kullanmıştı.

Duterte'nin, göreve seçildiği yaz aylarından bu yana Filipinler sokaklarında, uyuşturucu satıcısı olduğu söylenen binlerce kişi, polis ya da gönüllü çetelerce öldürüldü.

Bazı çevrelerin başkanın İslam dini hakkında araştırma yaptığı da söylenmektedir.

mahihaber.com / Dış haberler servisi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz