HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Siyonistlerin Tutsak Ettiği Ebru Özkan’a Komik Suçlama
Turistik gezi için gittiği Kudüs’te İsrail’in ""Hamas'a beş şişe parfüm ve cep telefonu şarj aleti götürerek örgütün kara para aklamasına yardımcı olmak" suçlamasıyla gözaltına aldığı Ebru Özkan hakkında şartlı tahliye kararı çıktı.

Savcı İtiraz etmezse Özkan serbest kalacak.

İsraıl askeri savcılığı, Kudüs'e yaptığı ziyaretin ardından 11 Haziran'da Türkiye'ye dönmek için gittiği Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda keyfi olarak gözaltına alınan Ebru Özkan hakkında şartlı tahliye kararı verdi.

Ancak bu karara savcılık tarafından bugüne kadar itiraz edilmemesi durumunda Özkan'ın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılacağı bildirildi.

iSRAİL'DE İKAMET ETMEDİĞİ HALDE İKİ HAFTADA BİR İMZA MECBURİYETİ

Özkan'ın savunma heyetinden avukat Ömer Hamayse, askeri savcılığın bugün saat 17.00'ye kadar itiraz etmemesi durumunda kararın yürürlüğe gireceğini vurgulayarak, müvekkilinin 15 bin yeni İsrail şekeli (Yaklaşık 20 bin Türk lirası) kefalet, pasaportuna el konulması ve İsrail'deki ikamet mahalline en yakın polis noktasına haftada iki defa giderek imza atması şartlarıyla tutuksuz yargılanacağını söyledi.

Askeri savcılığın yeterli delili mahkemeye sunmaması durumunda, tutuksuz yargılamanın nihai karar olacağına dikkati çeken Hamayse, mahkemeden Özkan'a basın ve medyaya konuşma yasağına ilişkin herhangi bir işaret olmadığını vurguladı.

EBRU ÖZKAN NE İLE SUÇLANMIŞTI

BBC'nin verdiği bilgiye göre, Haaretz gazetesine konuşan İsrail iç istihbarat servisi Şin Bet'ten bir yetkili, Özkan'ın "ulusal güvenliğe tehdit oluşturma ve terör örgütleriyle ilişkileri olma suçlamasıyla gözaltına alındığını" söyledi.

Askeri savcılık tarafından hazırlanan iddianamede, Özkan'a İsrail devleti tarafından "terör örgütü" olarak tanımlanan Hamas'a para ve kıymetli eşya vererek, yardım yapmak suçlanıyor.

Özkan'ın Hamas'a verdiği söylenen eşyalar arasında 5 şişe parfüm ve şarj aleti de yer alıyor.

ÖZKAN  5 ŞİŞE PARFÜM VE ŞARJ ALETİ İLE ÖRGÜTE YARDIM ETMİŞ :)

İsrail basınında yer alan haberlere göre, Özkan'a yöneltilen ilk suçlama 2016 yılına ait.

İddianameye göre, İstanbul'da havaalanında kendisine verilen beş şişe parfümü İsrail'e götürmeyi kabul ettiği ve burada kimliği bilinmeyen bir kişiye verdiği öne sürülüyor.

Özkan'ın bu parfümlerin Hamas tarafından "kara para aklamak" için kullanılacağını bildiği de iddia ediliyor.

İkinci olarak, Özkan'a bir cep telefonu şarjını İsrail'e götürme suçlaması yöneltiliyor. İddiaya göre, Özkan'dan aynı araştırma kurumunda çalışan bir iş arkadaşının verdiği şarj aletini Batı Şeria'ya götürmesi ve burada "para verdiğin arkadaşından çikolata getirdim" sözleriyle bir başka kişiye teslim etmesi istendi.

Ancak iddianamede Özkan'ın bu kişiyle buluşmadığı ve şarj aletini teslim etmediği gerekçesiyle şarj aletini İsrail'e getirmek suçlaması yöneltildi.

Özkan'a yöneltilen üçüncü suçlama da 2017 yılından. İddianamede, Özkan'ın İsrail'e seyahati öncesinde kendisine şarj aleti teslim eden arkadaşının kendisine bir de 500 dolar verdiği ifade ediliyor. Ayrıca Özkan'ın kendisi için 100 dolar ve İsrail'deki masrafları için de 1000 dolar daha aldığı öne sürülüyor.

ÖZKAN'IN ÇALIŞTIĞI ŞİRKET HAMAS'A DESTEK SAĞLIYORMUŞ

Haaretz gazetesinin iddiasına göre de,   Özkan'ın yaklaşık altı ay önce, İsrail, Filistin Yönetimi ve daha geniş Ortadoğu ile ilgilenen bir Türk araştırma enstitüsünde sekreter olarak çalışmaya başlamış. Özkan'ın avukatı Hamayse , “Araştırma enstitüsü, soruşturma sırasında ortaya çıktı ve araştırmacılar, Hamas aktivistlerinin orada çalıştığını iddia ettiler” dedi. éEbru, bildiği kadarıyla meslektaşlarının Hamas'a bağlı olmadığını söyledi. Araştırma enstitüsü yasaldır ve bu, İsrail'in terör örgütleri listesinde yer almamaktadır. ” dedi.Hamayse, Özkan'ın arapça bilmeyen Özkan'ın sorgularının Arapça olarak yapıldığını söyledi. Tercüman fırsatı verilmediğini belirtti.

MAHİHABER  / DIŞ HABERLER


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz