HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Yahudilerden İmama Linç Kampanyası
Yahudi toplum liderleri, Kopenhag İmamının Müslümanların bir videoda Yahudileri "öldürmeleri" gerektiğini ileri sürdüğü iddia edilen bir şikayette bulundular .

Şikayert üzerine, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta bir caminin imamı hakkında Yahudileri öldürmeye teşvik ettiği suçlamasıyla dava açıldı.

Ülkede benzerine ilk defa karşılaşılan dava, kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Kopenhag'ın mahallelerinden Norrebro'da bulunan Al-Faruq Camisi'nin imamlığını yapan Mundhir Abdallah, Müslümanları Yahudilere karşı ayaklanmaya çağırmakla suçlandı. Facebook ve Youtube üzerinden Mart ayında yayınladığı videolarda Abdallah, "Müslümanlar Yahudilere karşı savaşıp onları öldürmedikçe kıyamet kopmayacaktır." söz ederek bir Hadis'ten alıntı yaptı.

İmam ayrıca yine hadisle bildirilen, kıyamet günü kayalar ve ağaçların ardında saklanan Yahudilerle ilgili sözleri de belirtti.

İmam Abdallah, sohbetinde ayrıca Ayrıca “Siyonistlerin pisliğinden” “El-Aksa Camii” ni “özgürleştirmekten” söz etti ve “Siyonist”, “varlık” değil “Yahudi” ye karşı bir hilafet savaşından söz etti.

Bu söylemlerden sonra Danimarka'daki Yahudi cemaatlerinin ortak bir başkanı olan Dan Rosenberg Asmussen, polisin imam aleyhine soruşturma başlatmasını istedi ve şöyle dedi “Zayıf ve kolay etkilenen kişilerin bu tür vaazları dinyerek bunlardan etkilenip bizlere zarar vermesinden korkuyoruz.”. ve suç duyurusunda bulundu.

Danimarka'da vaiz hakkındaki ilk dava

Danimarka'da ceza kanununa 1 Ocak 2017'de eklenen hükümlere göre dini vaazlarda kullanılan ifadeler suç teşkil edebiliyor. Savcı Ronne, bu yasa kapsamında Kuran ve İncil gibi kutsal kitaplardan alıntı yapmanın yasal olduğunu, fakat insanları öldürmeye teşvik etmenin veya ölümleri olumlu göstermenin 3 yıla kadar hapisle cezalandırılabileceğini söyledi.

Savcı Eva Ronne, "Bu ifadeler çok ciddi ve mahkemenin dosyayı incelemesini doğru buluyorum. Belli bir gruba ait insanların öldürülmesini teşvik etmek her zaman suçtu ama ilk defa nefret söyleminde bulunan vaizleri hedef alıyoruz." dedi.

Kopenhag mahkemelerinde görülecek dava için henüz bir duruşma günü belirlenmedi.

İmamın vaazı hakkında suç duyurusunda bulunan Yahudi topluluğuysa dava açılmasını olumlu karşıladı.

Topluluğun lideri Dan Rosenberg Asmussen, imamın niyeti konusunda "hiçbir şüphenin olmadığını" ve konunun "çok endişe uyandırıcı" olduğunu söyledi.

Danimarka'da İslam karşıtlığıyla bilinen Göç Bakanı Inger Stojberg ise imamın ifadelerini "korkunç, antidemokratik ve tiksindirici" olarak değerlendirdi.

Mayıs ayında yayımlanan bir listeyle vaazlarında nefret yaydığı gerekçesiyle, 5'i Müslüman 1'i Evanjelik olan 6 yabancı din adamının Danimarka'ya girişi iki seneliğine yasaklanmıştı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz