mahihaber Arafat Heyecanı Başladı, İntikaller Sürüyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Arafat Heyecanı Başladı, İntikaller Sürüyor
Dün öğleden sonra başlanacak olan yaklaşık 2 milyon hacının Arafat’a intikalinin bu geceye kadar tamamlanması planlanıyor. Türk Hacı adayları, otobüslerle Arafat’a taşınırken bir çok ülke hacı adayı da yürümek zorunda kalıyor.

Türk hacı adyaları dün geceden itibaren ve bugün gece yarısına kadar otobüslerle Arafat'a taşınmaya başladılar. Bu arada, Harem-i Şerif'e giden yollar da boşaldı. İntikallerin bu gece yarısına kadar devam edeceği, bir kısım görevlilerin ise en son Arefe sabahı Arafat'a çıkacakları bildirildi.

Bu arada, Mekke Sağlık Merkezinde yatarak tedavi gören hastalar da yarın sabah ambulans ve araçlarla Arafat'a çıkartılacaklar.

Mekke-i Mükerreme’ye 7 kilometre uzaklıkta olan Arafat Ovası’nda Pazartesi günü vakfeye duracak olan hacıların bir kısmı da yürüyerek kutlu topraklara doğru yola çıktılar. Peygamber Efendimizin âdetini yaşatmak için, ellerinde asalar ile yürüyerek Arafat’a giden gruplar yolda Mina ve Müzdelife bölgesinde bir gece konaklıyorlar. Daha sonra yürümeye devam eden grup Efendimizin yolculuğunun ne şekilde olduğunu hissetmeye çalışıyorlar.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın organizasyonu ile bu yıl yaklaşık 70 bin Türk vatandaşı Suudi yetkililerin verdiği stickerların bulunduğu araçlarla Arafat’a çıkarılacak. Mekke hastanelerinde Arafat’a çıkamayacak kadar kötü durumda olan hastaların Arafat’a ulaşımı doktorların kontrolünde sağlanacak. Arafat’ta hastalar için özel üç ayrı sağlık çadırı kurulacak.Hastanelerde yatan hastaların ambulanslarla vakfe için götürüleceği Arafat ovasında klimalı çadırlarda dinlenme imkanı bulacaklar.

Bu gece saatlerinde başlayacak seferler ile Türk hacılar kendilerine ayrılan yollardan, kendileri için planlanan bölgeye götürülecekler.

Trafikte sıkışıklığın artması sebebiyle de ulaşım ücretleri katlandı. Daha önce 10 riyallik bir güzergahta 30-50 gibi yüksek rakamlar talep ediliyor. 
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder