mahihaber Diyanet, Faizli Para İle Kurban Kesecek - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet, Faizli Para İle Kurban Kesecek
Geçtiğimiz gün, vatandaşın kredi kartı ile kurban alınır mı ? sorusuna "ödemeye faiz karıştırırsanız harama bulaşmış olur" diyen Diyanet İşleri Başkanlığı yürüttüğü kurban kampanyasında toplanan paraları faize yatırarak daha büyük bir günah işleyerek " ele verir talkını kendi yer salkımı" atasözünü hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) ortaklaşa yürüttüğü “2018 Yılı Vekâlet Yoluyla Kurban Kesim Programı” kamu yöneticilerinin iştiraki ile farklı bir boyutta sürerkenn kampanya başlangıç tarihinden son kayıt tarihine kadar toplanan paraları bankaya yatıran Diyanet, böylece kurban paralarına faizi de bulaştırarak kutsal bir vazife olan ibadete haramı bulaştırmış oldu.

Vekâletle Kurban Kesim Programı için bu yıl “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganı ile fıkıhta yer almamasına rağmen, kurban kesiminde tüzel kişilik olan TDV ile vekalet usulüne göre kurban satan Diyanet yatırılan her paranın faiz getirisiyle haksız kazanç elde ettiği gibi, biriken bu paraları ne şekilde değerlendireceği de bilinemiyor.

Konu hakkında görüşlerini aldığımız dini çevreler, vekalet şeklinde Diyanet tarafından olsun diğer Mehmetçik Vakfı, LÖSEV, Kızılay, Darüşşafaka, bazı dernek,vakıf ve marketlerin yanlış bir uygulama içerisinde kurban kampanyaları yaptığına vurgu yaparak asıl tehlikenin biriken paraların faize bulaştırıldığını ifade ettiler.

Kurban kesiminde verilen vekaletlerin kime verildiği, hangi hayvana ortak olunduğu, ortaklarının kim olduğunun önem arzettiğini söyleyen dini çevreler biriken faizlerin de kurbana katılarak değerlendirilmesi gerektiğini, bunun da o hisse sahiplerine bildirilmesinin önemli olduğunu vurgularken, "Zaten harama bulaşmış bir kurban kurban değildir. Hayvanı, ibadeti, iyi niyeti suistimal etmek, necis etmek demektir" diyerek bu uygulamaların yanlış olduğu dile getirdiler

İslam'da haram olarak nitelenen, bir süre önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından da 'sömürü' olarak kabul edilen faizi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kurban gibi ibir ibadette kullanmasının akıllara sığmayacağı ifade edilirken, Diyanet'in 2015 yılında da 197 bin TL faiz geliri elde ettiği hatırlatılarak "faize bulaşanın Allaha savaş açmış olduğu asla unutulmamalıdır." açıklamasında bulunuldu.

Kurban parasını 3 gün veya 30 gün önceden verilen hesap numaralarına yatıranların, neye hizmet ettiğinin farkına varmadığını belirten çevreler, "Dikkat edin, size banka hesap numaraları veren kurum ve kuruluşların kurban paralarının birikiminden oluşan faizleri de kurban olarak kesmeleri gerekirken bu artı paraları maalesef başka amaçlarla kullandıkları ayan beyan ortadadır. Faizin Allah katında haram olduğunu, "faizin her türlüsü ayağımın altındadır" hadisi şeriflerini de asla unutmamak lazımdır." diyen çevreler bu tür kampanyalara inanıp kurbanlarını bu yöntemle kestirenlerin haram olayın sebep olduklarını, kendilerini de bu günaha ortak olduklarının bilincinde olmaları gerektiği belirtildi.

mahihaber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder