HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Dört Suudlu Kadın Hac Projeleri İle 1 Milyon Riyal Kazandı
Suudi Arabistanlı Dört kadın, Cidde'de sona eren Hac Hackathon 2018'i hac ibadetinin kolaylaştıracak fikirleri ile kazanarak 1 milyon Suudi Riyallik ( yaklaşık 1 Milyon 380 Bin TL) ödülü almaya hak kazandı.

Suudi Arabistan, da geçen hafta üç gün süren ‘Hac Hackathon’ ile 100’den fazla ülkeden binlerce farklı geliştirici ve yenilikçiyi konuk oldu.. Ortadoğu’nun en büyük Hackathon’u olarak gösterilen etkinliğe Apple ve Wikipedia’nın kurucuları da katıldı. Etkinlik, düzenleniş şekli ve prestijli konuklarıyla dikkati çekti...

Belli bir konuda ortak ya da benzer fikirlere sahip insanların aynı ortamda, sınırlı sürede ve takım çalışması halinde aktiviteler yapmasını önceleyen, inovatif fikirleri kodlara dökmek olarak da tanımlanabilen Hackathon etkinlikleri özellikle teknoloji tarafında olumlu sonuçlar doğurabiliyor.

Bu mantık üzerinden hareket eden çok sayıda farklı etkinlik, kendi kapsamını doldurarak veya bu kapsamı aşarak etkileyici sonuçlar doğurabiliyor.

Geçtiğimiz hafta da, bu etkinliklerin bir yenisi Suudi Arabistan’da gerçekleştirildi.. ‘Hac Hackathon’ adı verilen etkinlik, Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales ve Apple kurucularından Steve Wozniak’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yetkin ismi ağırladı.

2 Ağustos Perşembe günü sona eren ‘Hac Hackathon’ etkinliği Suudi Arabistan siber güvenliği, drone kullanmanın ustaca teknikleri, makul kodlama çalışmaları başta olmak üzere çok sayıda farklı faaliyeti aktif hale getirebilecek fikirlerin yarışması oldu.

100'ü aşkın ülkeden girişimciler, tasarımcılar, geliştiriciler ve yenilikçiler dahil olmak üzere toplam 2.950 kişinin katıldığı yarışma boyunca, en iyi 10 ekip kendine özgü fikirlerle finale kaldı. Daha sonra bu 10 ekibin içinden yine en iyi üç takım, Hac'ın hizmetlerini iyileştirmeye odaklanmış seçkin tasarımları için ödüllendirildi.

Hac Hackathon'un ilkinde, en büyük üç takımın 2 milyon SR para ödülü ile ödüllendirildi. Üç gün süren etkinlik, 1-3 Ağustos'tan itibaren Cidde Forum ve Etkinlik Merkezi'nde düzenlendi.Suudi Arabistanlı 4 kadından oluşan takım, hacıların internete bağlanmak zorunda kalmadan herhangi bir dile çevirmelerini kolaylaştıran bir uygulama sunduklarından hacılar arasında dil engeli problemini çözme yönünde bir fikir sundu.

Yarışma sonunda Suudi Arabistanlı 4 kadından oluşan ekip, Cidde'de sona eren Hac Hackathon 2018'i kazanarak 1 milyon Suudi Riyallik ödülü almaya hak kazandı.

Yarışmanın ikincisi Mısır'dan “Mahfazat Hac” idi ve ödül olarak 500.000 Suudi Riyalini almaya hak kazandılar. Üçüncü olarak Cezayir'den “Hac Cevizi” fikirleri ile 350,000 Suudi Riyalini aldılar.

Organizasyon komitesi seçkin bir takım için ek bir ödül ekledi ve ödül olarak SR150, 000 Suudi Arabistan'dan çadır yönetim uygulaması için IOO7'ye gitti.

Salih Fared / Cidde / Suudi Arabistan / Özel
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz