mahihaber Fahri ve Vekilleri Uyarıyoruz... Bilgilerinizi Asla Göndermeyin - Mahihaber
HADİSLERDEN

Fahri ve Vekilleri Uyarıyoruz... Bilgilerinizi Asla Göndermeyin
Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele ekipleri, her fırsatta her bilginin paylaşılmaması hususunda dikkat edilmesini isteyerek, 'Önce düşün sonra paylaş' kuralını akıllardan çıkarılmaması gerektiğini belirtmektedir.

Emniyet müdürlüğü yetkilileri, adres ve kimlik bilgilerinin, fotoğrafların ve diğer bilgilerin gerçek hayatta başkalarına verip vermeyeceğinizi düşünün." diye sıkça uyarmalarına rağmen "MİH-KUR-DER , MİHRAP VE KURAN SEVDALILARI DERNEĞİ" adı altında bir KURULUŞ tarafından sosyal medya üzerinden istenilen ve fahri ve vekil olarak çalışanların kimlik bilgilerinin, Diploma, KPSS-DHBT çıktıları, alınmış sertfika ve eğitim proramlarının fotokopileri, Mülakatlardan alınmış onaylı notlarına kadar her türlü bilginin talep edildiği mahihaber.com ARGE bölümü çalışanları tarafından görüldü.

Ve arkadaşlarımız adeta şok oldu.

İstenen bilgiler karşısında şoke olduk


Zira yetkililer, "TC numarası uzun süre kullanılabilen ve her geçen gün önemi artan bir bilgidir. Kişilerin sadece kimlik bilgilerini toplama üzerine kurulmuş siteler olabilir. Yıllar sonra bu bilgilerin nasıl kullanılacağını bilemeyiz. Hakkınızda bilgi toplayıp ilerde aleyhinizde kullanılabilir” diyerek konunun önemine dikkat çekerken MİH-KUR denilen derneğin böyle bir girişimde bulunmuş olmasının sağlıklı olmadığını düşünüyoruz.

MihKur Dernekler Kütüğüne kayıtlı olsa da bu tür bilgi talebinde üyeleri hariç kimseden isteyemez. Bir sendika bu kadar bilgi de istemez.


Dernekler Kütüğüne kayıtlı olsa da hiç bir dernek ve sendikanın zorunlu olmadıkça bu tür bilgileri derleyemeyeceği, üyelerinden mahrem bilgileri istemeyeceği aşikar iken bu talebe karşı herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Yaptıkları açıklamalarda "Cv leri hazırlamamızdaki amacımız. Dosya hazırlayıp. Fahri ve vekillerin eğitim düzeyi,başarıları ve yetersiz olmadıklarını yetkililere iletmek için.Çünkü Millet vekillerinin ve görüştüğümüz yetkililerin hepsi siz yetersizmişsiniz sizin hakkınızdaki bu intibaı yok etmeniz ve eğitim düzeyi, kpss-dhbt, sertifikalarınız, başarılarınızı gündeme taşımanız sizin için iyi olur, görüşlerinin ağırbasması sonucu böyle bir çalışma başlattık." tarzı bir masumiyet söz konusu olsa daha iyi mantığa uymayan bir bilgi talebi gibi dikkat çektiğini belirtmek isteriz.

Zira siz fahri ve vekillerin yeterliliklerinin olup olmadığını Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bilmesi yeterlidir. Çünkü içlerinizden yüzlercesi gerek KPSS, gerek DHBT, gerekse en az yılda iki kez girdiğiniz mülakatlarla neyi ne kadar bildiğiniz ortaya koymuşsunuzdur.

Bu nedenle bilmediğiniz, tanımadığınız, sosyal medyaan talep edilen bir yazı ile hayatınızı, geleceğinizi riske atmış olabilirsiniz.

Mahihaber.com olarak istenen bilgileri ve talepleri okuduğumuzda adeta şok olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

Kim olduğu net olarak bilmediğiniz birilerinin ortaya çıkıp da "Herkesin cv hazırlamasını istiyorum.Cv nin yanında, Diploma, KPSS-DHBT, çıktıları,aldığınız sertfikaların ve eğitim proramlarının tamamının fotokopilerini, Mülakatlardan aldığınız onaylı notlarınızıda cv dosyanıza ekliyerek daha sonra yayınlıyacağım adrese acil göndermenizi istiyeceğim." demesi kadar tehlikeli ne olabilir., düşünmeniz gerekir.

Mihkur adlı derneğin üyesi olmadığınız halde, hiç bir yasal bağlantınız bulunmamasına rağmen sözde sadece yetrliliklerini ispatlayacağız gibi akla mantığa uymayan amaçla Ad – Soyad , T.C. Kimlik Numarası , Doğum Tarihi , Cinsiyet , Medeni Durum , Askerlik Durumu , Ehliyet E-Posta Adresi , Ev Telefonu , Cep Telefonu , Ev Adresi, eğitim bilgileri, Kur’an kursu Deneyimleri, tecrübe,  Kur’an kursu hayat hikayesi, Kur’an kursundaki yaptığınız başarılı çalışmaları, Referanslar, Çalıştığınız Müftülükler ve Kur'an Kursları gibi bilgiler istemesini hatta ve hatat tüm bunların yanı sıra Diplomaları, KPSS-DHBT Çıktısı, Sertifikalar, Formasyonlar, Mülakat puanları ve imza istenmesinin yarın nelere sebep olacağını hiç kimsenin bilemeyeceğine inanıyoruz.

Bu kadar bilgiyi işe alınmanız halinde dahi Diyanet İşleri Başkanlığı bile istemiyordur.

Yine diyoruz, istedikleri kadar iyi niyetli de olsa çoğunun genç yaşta ve hayat tecrübesi olmadığına inandığımız din gönüllerinin bu konuda çok uyanık olmalarını, bir sebeple bu bilgilerin çalınma, satılma veya başka bir sebeple de olsa art niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda hayatınızın söneceğini bilmenizi istiyoruz.

Bu derneğin de böyle bir girişimden vaz geçmesini, gönderenler olduysa iade etmelerini, mücadele edecekse hiç bir şüpheye yer vermeyecek materyallerle mücadele etmesini tavsiye ediyoruz

Son olarak Kişisel Bilgileriniz ile neler yapılabilinir. 

Çoğunu internete girip öğrenebileceğiniz olaylardan bir iki tanesini biz yazıyoruz.


  • Hiç bilmediğiniz kurum, kuruluş, dernek, sendika, parti üyesi olabilirsiniz. Zamanla size aidat çıkartılar, ödemediğiniz zaman icra kanalıyla tahsil edebilirler.
  • Adınıza sahte hesaplar açılabilir
  • Sahte GSM hattı alınabilir
  • Adresinize ödemeli kargo gönderilmiş gibi yapılabilir, bu kargonun bir hediye veya değerli bir gönderi olduğu söylenebilir ve yüklü miktarlarda gönderi ücreti talep edilebilir.
  • Kimlik çıkarıldıktan sonra ise bankadan para o kişi adına para çekmek, kredi almak, kişilerin tapulu mallarını satmak ya da şirket kurmak gibi pek çok dolandırıcılık türü yapılabiliyor.
  • Kötü niyetli kişi bu bilgileri ele geçirdikten sonra bir muhtarlıktan alacağı kayıp belgesiyle yeni bir nüfus cüzdanı çıkarabilir. Kritik nokta dolandırıcının nüfus cüzdanı sahibi olmasıdır.
  • Hüviyeti alan kişi bankaya gidip paranızı çekebilir. Adınıza kredi alabilir, araba kiralayabilir. Ayrıca sahte vekaletname çıkararak tapu dairesinde evinizi, dükkanınızı kendisine aitmiş gibi satabilir.
  • Dolandırıcı hüviyetle adınıza yeni bir şirket kurabileceği gibi, ayrıca kendisini alacaklı gösterip bir senet düzenleyerek size ilamsız icra takibatı yapabilir.


mahihaber.com / Arge
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder