mahihaber Hacılara Kapsül Oda İmkanı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hacılara Kapsül Oda İmkanı

Japonya’da çok popüler olan kapsül oteller Suudi Arabistan’a geldi… Haber ajansı SPA, Mekke’de hizmete başlanacak kapsülleri resmen tanıttı. Hacı adayları istedikleri zaman 3 saat boyunca uyuyabilecek.

Suudi Arabistan, Ramazan ayı içerisinde deneme olarak başlattığı kapsül odaları Mina’da  uygulamak için hayata geçirdi.

Suudi Arabistan merkezli bir yardım kuruluşu olan Haji and Mutamer Gift Charitable Association, yorulan hacı adayları için  mümkün olan en küçük alanda otel odası hizmetleri ve tesisleri sunan uyku ünitelerini denilen kapsül odaları hazırladı.


18 ile 14 adet arasında değişen kapsül odalarda dileyen hacı adayları 3 saat uyuyabilecek. 220 metre uzunluğunda ve 1,20 metre yüksekliğinde olan mini otel odaları plastik ve fiberglastan yapılmıştır..Kapsüllerde havalandırma, mat ve temiz çarşaflarla birlikte aydınlatılmış ayna bulunuyor. Kapsüller, gizlilik sağlamak için her kullanıcı için bir manyetik kartla açılabilen, sürgülü bir kapı ile donatılmış.

Kapsüllerin Japonya’dan 1.114 dolara alındığı ifade edilirken, her ziyaretçinin ardından kapsülün temizleneceği açıklandı.

Haji and Mutamer Gift Charitable Association,  müdürü Mansur Al-Amer, otel kapsülünün havalimanları, tren istasyonları, otoban dinlenme evleri ve kutsal yerler gibi kalabalık yerlerde ideal bir düşük maliyetli çözüm sunduğunu söyledi. Al-Amer, Hacıların kıyafetlerini değiştirebilecekleri, aynı zamanda bagaj ve değerli eşyalarınız için bir mağaza olarak duş alabilecekleri bir alan sağladığını sözlerine ekledi. 


Projeyi yöneten yetkililer, “Kapsülün kutsal mekanlarımızda ve Mekke’de çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Proje başarılı olursa bu kapsülleri kiralamayı düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

Kapsüller, seçilen bölgelerde 24 kapsül çalıştırılarak test edilecek

Mahihaber /  Özel / Mekke
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder