mahihaber İHL'ler, İlahiyatlar Sade Maaş İçin Okunuyorsa... - Mahihaber
HADİSLERDEN

İHL'ler, İlahiyatlar Sade Maaş İçin Okunuyorsa...
İmam hatibi, ilahiyatı bitirmiş yüzbinlerce din görevlisi içerisinde kendini yetiştirmek yerine her ay ATM'den para çekmeyi ve bununla yetinmeyi kabul edenlerin Sisi'ye, Trump'a dua eden yalaka imamların, alimlerin olacağını söyleyen ilahiyatçı yazar Mahmut Toptaş altı ayda hafız yetiştirmenin marifet olmadığını belirtti.

Milli gazete yazarı Mahmut Toptaş, gazetedeki yazısında "İmam-hatibi, ilahiyatı bitirdikten sonra imam, müezzin, vaiz, müftü, okullarda din dersi hocası, Arapça hocası olup açlık sınırının altında bir maaş için okunuyorsa  Mekke imamı gibi Trump’a dua edecek adam yetiştiriyoruz, demektir." dedi.

Toptaş, dini eğitim sisteminin yanlışlığını altı ayda hafız yetiştirmenin büyük sakıncalarından biri olarak gösterirken, bu şekilde yetişenlerin ya Mısır'da Sisi gibi hainlere yardakçılık edenler gibi ya da Amerika Başkanı Trump'a dua eden Mekke imamı gibi şahsiyetlere benzeyeceğine dikkat çekti.

"Eğitim kalitemizi yükseltelim derken altı ayda hafız yetiştirmek değil, sahabeden birinin dediği, “Bu süreyi altı aydır okuyorum bitiremedim, yani manasını anlamak ve onu hayatıma uygulamakla geçiriyorum” gibi bir eğitim.sisteminin olması gerektiğini belirten Toptaş,yazısında şunları belirtti.

"Rahmet peygamberinin ümmeti de rahmet ümmeti olur.

Rahmet peygamberinin tebliğ ettiği ayetler, Hazreti Ebubekir, Ömer, Osman, Ali (Allah hepsinden razı olsun) gibi adamlar yetiştirmiştir.

Bu gün aynı ayetlerin lafzı öne çıkarılmış manası ya yasaklanarak (bizde olduğu gibi) veya tahrif edilerek dev gibi âlimler, Mısır’da zalim Sisi’ye  yardakçılık yaparken, Mekke imamı Amerika’ya dua ediyor.

Eğitim kalitemizi yükseltelim derken altı ayda hafız yetiştirmek değil, sahabeden birinin dediği, “Bu süreyi altı aydır okuyorum bitiremedim, yani manasını anlamak ve onu hayatıma uygulamakla geçiriyorum” gibi bir eğitim.

Kerrat cetvelini sular seller gibi ezberlemiştik ilkokulda iken.

O kerrat cetveliyle aya çıkıldığını yıllar sonra duyarak öğrendik.

Yani kerrat cetvelinin neye yaradığını, bizim köyde yalnız seksen kilo elmanın on kuruştan satıldığında kaç lira edeceğine yaradığını sanıyorduk.

İmam-hatibi, ilahiyatı bitirdikten sonra imam, müezzin, vaiz, müftü, okullarda din dersi hocası, Arapça hocası olup açlık sınırının altında bir maaş için okunuyorsa  Mekke imamı gibi Trump’a dua edecek adam yetiştiriyoruz demektir."
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder