mahihaber İhramları Tuvalleştirdi, Hac Yolunu Çizdi - Mahihaber
HADİSLERDEN

İhramları Tuvalleştirdi, Hac Yolunu Çizdi
Suudili bir ressam ihramları birleştirerek hac yolu adını verdiği bir çalışma ile tavaf kavramını tuvale yansıttı

Suudi Arabistanlı sanatçı Maram el-Wate, İhram kıyafetlerini bir tuval olarak kullandı, kendisinin ve izleyicilerinin tuval resminin sınırlarını zorlayarak, dinsel ve sosyal derinlikte bulduğu yeni malzemeyi kullanarak adeta yeni bir tasarımla sanatseverlerin karşısına çıktı.

Sanatçı, Mekke'deki Hac yolculuğunu manevi ve sanatsal kavramlar arasında bir arada var olduğunu gösteren resimlerle yeni bir ekole imza attı.

Sanatçı Al Arabiyaya verdiği bilgide,  “Bu resimde, Ihram ve tekrarlama fikrini kullandım, Tavaf sırasında insanları birlik içinde hissettim. Dünyanın dört bir yanından gelen insanlar Hac'da, kalplerin saflığını ve ruhların iffetini paylaşmaları için toplanırlar. Milliyetleri ve yaşları farklı olsa da hepsi ibadet etme amacıyla birleşirler"  diyen sanatçı sözlerine şöyle devam etti.“Dikkatlice bakarsanız, parçadaki hareketin ve rotasyonun, Tavaf'ın eyleminin, çok büyük sanat eserleri elde edebileceğiniz gerçekten ilham verici bir kaynak olduğunu kanıtladığını göreceksiniz. Her parça eşsiz bir dünyayı, küçük bir birimini temsil eder ve bir araya geldiklerinde başka bir dünya oluştururlar. ”

Maram el-Wateed, çalışmalarını sunmak için geleneksel olmayan malzemeleri kullanmayı tercih etti. 35 adet hacı Ihram kumaşı kullandı ve musk'tan ürettiği bir boyayla çizdi.

İşini özel kılan şey, her parçanın diğerinin tamamlanması oldu. Birbirlerinin yanına konduğunda, hacılar arasında “Tavaf” kavramına benzer bir rotasyonda bir tür hareket oluştuğu görüldü.
 
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder