HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

İşte İmam.. Camiye Yarı Çıplak Girenlere "Dur" DediLarnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nde bir süredir, imamı inisiyatifi ile Cuma günleri yeni bir uygulamaya geçildiği, Tekke’yi ziyaret eden turistlerden, camide olduğu gibi avluda da örtünmelerinin istendiği bildirildi ve Rum Yönetimi ile Eski Eserler Dairesi buna tepkisiz kalmakla suçlandı.

Fileleftheros haberi “Hoca Kumanda Ediyor… Larnaka Tekkesi’nde Ziyaretçiler İçin Kendi Fermanını Uyguladı… Bahçede Bile Örtünülmesi İsteniyor” başlığıyla aktardı.

Gazete her cuma günü veya ne zaman Müslümanların önemli bir bayramı olsa hocanın, caminin yöneticiliğine soyunduğunu ve Müslümanların bu dünya çapındaki önemli camisinin yer aldığı toprakta Rum Eski Eserler Dairesi görevlilerini, esasen de Rum Yönetimini devre dışı bıraktığını savundu.

Camiyi ziyaret eden Rumların gazeteye yaptığı şikayetler üzerine durumu yerinde inceleyip saptamalarda bulunduğuna işaret eden gazete “Her cuma, sabah erken saatlerde hoca tarafından işe alındığı anlaşılan iki Kıbrıslı Türk cami girişinde muhafızlık yaptığını ve kimlerin içeri gireceğine kimlerin, kıyafetleri uygun olmadığı için örtünmesi gerektiğine kendilerine göre karar verdiğini” savundu.

Hz. Muhammed’in süt halasının türbesinin bulunduğu Hala Sultan Tekkesi’nin imamı Şakir Alemdar da yaptığı açıklamada, “Denizden çıkan tekkeye geliyor. Bikinili gelen var. Üzerine bir tül atmış tekkeyi gezmek istiyor. Bunu kabul edemeyiz” dedi.

Alemdar, ‘uygunsuz giyindiğini’ iddia ettiği turistlerin tekkeye girişine izin vermedi. Bunun üzerine Kıbrıs medyasında “Hoca kumanda ediyor. Larnaka Tekkesi’nde ziyaretçiler için kendi fermanını uyguladı” başlıklı haberler çıktı.

Daha sonra imam Şakir Alemdar, Rum Eski Eserler Dairesi ile Turizm Organizasyonu Başkanlığı’na uygulamayla ilgili mektup yazdı. Alemdar, mektubunda “Uygun giyim, bikini, şort, atlet, dekolte, mini etek değildir” dedi.

İslami kurallara göre değil, günlük giyime göre bir düzenleme istendiğini söyleyen Alemdar, turistlerin Hala Sultan Tekkesi’nin avlusunda da gezmeleri için kılık kıyafetlerine dikkat etmesi gerektiğini savundu. “Kıyafet kurallarına uymayanların içeri alınmayacağı” kaydedilen mektupta, Hala Sultan Tekkesi’nin Müslümanlar için önemli olduğu ve buna saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

‘Konuya ilişkin olarak açıklama yapan imam Şakir Alemdar, tekkede uygun olmayan kıyafetlere izin veremeyeceklerini söyledi. Rum Eski Eserler Dairesi ve Turizm Organizasyonu Başkanlığı’na gönderdikleri mektuba olumlu yanıt aldıklarını belirten Alemdar, “Onlar da bize ‘Haklısınız’ dediler. Hem tekke girişinde tabela sayısı artırılacak hem de tanıtım ofislerine uyarılar yapılacak” diye konuştu. Larnaka’ya çok sayıda turist geldiğini ifade eden Şakir Alemdar, “Denizden çıkan tekkeye geliyor. Bikinili gelen var. Üzerine bir tül atmış tekkeyi gezmek istiyor. Bunu kabul edemeyiz. Biz İslam’ın şartlarını zorlamıyoruz. Hatta tekkenin içerisinde başörtüsü şartımız da yok” dedi.

Hala Sultan Tekkesi’nin günlük kıyafetlerle ziyaret edilebileceğini belirten Alemdar, “Bu konuda bazı Rum faşistler olay çıkarmak istiyorlar, ‘Tekkede turistlere baskı var’ diye. Bu zihniyetlere yenilmeyeceğiz. İstediğimiz saygı” ifadelerini kullandı.

Hala Sultan Tekkesi’ne uygun olmayan kıyafetlerle gelenlerin görüntü ve fotoğraflarının da ilgili makamlara iletildiği öğrenildi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz