HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Molla Eğitim Merkezine Saldırı.. Bir Ölü


 


İran’daki protesto gösterileri birçok şehirde sürerken, İranlı protestocular dün gece, başkent Tahran yakınlarındaki Kerec bölgesinde, bir Molla eğitim merkezine saldırdı.

İran’ın resmi haber ajansı tarafından, önceki gece yayınlanan habere göre, Şiraz, Ahvaz, Meşhed ve Tahran’da yüzlerce kişinin katıldığı protesto eylemleri düzenlendi.

İran’ın İsfahan, Tahran ve Kerec kentlerinde de enflasyonun yükselmesi ve ABD yaptırımlarının uygulanacağı 7 Ağustos tarihinin yaklaşmasıyla birlikte ülkenin para birimi riyalin giderek değer kaybetmesi protesto edildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre, saldırıya uğrayan okulun müdürü Huccetu’l İslam Hindiyani “Beş yüz kadar protestocu, dün gece yarısından sonra, okulun kapısını kırarak içerde yangın çıkarma girişiminde bulundu. Taş vardı ellerinde ve rejim karşıtı sloganlar eşliğinde okul mescidinin bütün pencerelerini kırdılar” dedi.

Hindiyani açıklamasında, polisin duruma müdahale ederek, bazı protestocuları gözaltına aldığını bildirdi.

Fars News’in haberine göre, Tahran’ın batısındaki Kerec kentinde çıkan gösterilerde en az bir kişi hayatını kaybetti 25 kişi de tutuklandı. Haberde, bir göstericinin öldüğü olayda “kimliği belirsiz kişi veya kişilerce ateş açıldığı” ve “ruhsatsız silahların kullanıldığı” bilgisine yer verildi. Ajansa açıklamada bulunan Devrim Muhafızları Sözcüsü, “Bu yeni protesto dalgasında protestoları kadınlar yönetiyor” dedi.

İran üniversite öğrencileri haber ajansı İSNA’ya konuşan Barz kenti Emniyet Müdür Yardımcısı Hayrullah Tarhani, “Bu süreçte yönetim protesto yürüyüşlerini takip etmeye ve göstericilerin seslerine kulak vermeye çalıştı. Ancak gördüğümüz kadarıyla bunlar ekonomik talepler değil tamamen rejim karşıtlığı” ifadelerini kullandı.

Tarhani açıklamasında, söz konusu olayların çıkış sebepleri arasında fiyatlardaki yükselme, döviz kuru ve külçe altındaki fiyat artışı, ekonomik bunalım, psikolojik savaş ve ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini gösterdi.

Fars News’in bölgeden aktardığına göre, gösteriler sırasında “Diktatöre Ölüm!”, “Ne Gazze ne Lübnan İran canım sana feda” şeklinde sloganların atıldığı bildirildi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz