mahihaber Sayın Erbaş, Binlerce Fahri ve Vekil Bayram Müjdesi Bekliyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sayın Erbaş, Binlerce Fahri ve Vekil Bayram Müjdesi Bekliyor
Önce aşağıdaki videoları bir kez izleyelim.Yukarıdaki videodaki konuşma tarihi Haziran 2018. Yer : İstanbul Şehzade Cami...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Yüzlerce din görevlilerinin huzurunda 9500 personel alımının daha  olacağının sözünü verdi


Şimdi diğer videoyu da izleyelim..Sayın Diyanet İşleri Başkanı bu konuşmasını da Yalova'da yapılan hafızlık icazet merasiminde binlerce vatandaşın önünde yaptı.

Bu videoları izledikten sonra hatırlayalım.

Her iki konuşmasının ortak noktası alınacak olan 9500 fahri ve vekil din görevlisi alımı..

Yapılan konuşmada özetle, Fahri Kur’an kursu öğreticilerinin her zaman kadro istediklerini, kendilerinin de bunun için gayret ettiklerini dile getirerek,"Yetkililerimiz de büyük bir gayret içerisindeler. Önümüzdeki aylarda 3 bin Kur’an kursu öğreticisi alacağız inşallah. Bu ne büyük nimettir. Geçtiğimiz 6 ay öncesinde 3 bin Kuran kursu öğreticisi aldık. 6 bin imam aldık, 500 müezzin aldık. 9 bin 500 kişi. İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız. Ondan sonraki zamanlarda daha da hem sözleşmeli hem kadrolu olarak bünyemizde görev yapan kardeşlerimizin sayılarının artmasını sağlayacağız.”

Diğer konuşmada da

Ve yine bizzat Sayın Erbaş yaptığı açıklamada "Bu yılın sonuna kadar 6000 imam, 3000 kuran kursu öğretmeni ve 500 müezzin daha alıyoruz, önümüzdeki günlerde. belki bugün bu hafta duyurumuzu da yapacağız inşaallah..Elhamdüllilah 9500 hocamız daha kadromuza katılıyor.Katılacak. Tabi seçerek alacağız." denildi.

İlk yapılan konuşmaya istinaden Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesi üzerinden kısa bir açıklama ile alımların yapılacağı 22 haziran 2018 de yapıldı

İşte o duyuruVe binlerce gönülde bu müjdeler üzerine umutlar doğdu. Alımların açıklanması beklendi. 

Halen bekleniyor. 

Binlerce fahri ve vekil din gönüllüsü Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr Ali Erbaş'ın sözünü verdiği alımların yapılacağı günü heyecanla beklerken bu arada araya giren seçimlerde de başta MHP Lideri Devlet bahçeli olmak üzere pek çok siyasetçinin de vaadlerini bekler oldu.

Halen koskoca bir sessizlik, koskoca bir suskunluk. Gönüllerdeki umutları suskunluğa çevirir oldu.

En az 9500 kişi alımlarda yıl sonuna kadar göreve başlayacak diyen Erbaş'ın önünde 4 ay gibi kısa bir zamanı kaldığını görüyor.

Zira 2018 DHBT sınav sonucunun açıklanacağı 4 Ocak 2019 dan sonra 2014 - 2016 DHBT sınavını kazananlar haklarını kaybedecek. 

Eğer alımlar olmazsa bu kez müracaatlara 2014 - 2016 -2018 DHBT'liler girecek. Ve böyle bir alımda da Diyanet İşleri Başkanı'nın sözü de seçim vaadi verenlerin durumuna düşecek.

İnanıyoruz ki, Başkan Erbaş verdiği sözün arkasında duracaktır. Bir başkana yakışacak da odur.

Gönül ister ki bu alımların duyurusu Kurban Bayramı öncesi olsun. Müracaatlar bayram sonrası alınsa da..

Bu alımlar gerçekleşmediği takdirde , şayet bu alımlar olmazsa binlerce insanın bir kurumun başında bulunan ve neredeyse Devletin başı olan makamın yardımcısı konumuna çıkarılmış bulunan bir koltuk sahibine asla ve kat'a bundan sonra güven olmayacağı görüntüsü ortaya çıkacaktır.

Ancak, biz bunu asla düşünmüyoruz.

BİR BAŞKA SORUN...

Madem ki, yıl sonunda "9500 kişi göreve başlayacak" şekilde açıklama yapıldı. Bu alımlarda yapılacak olan personel seçiminde istenen ve arzu edilen, hak olarak görülen yıllardır fahri olarak bir kaç liraya, bir kaç günlük sigortaya çalıştırılanların tercih edilmesidir.

Sayın Başkan, bu konuda hem bu yıllardır üvey evlat muamelesi gören mağdur çalışanlarınız, hem milletvekilleri, hem sendikalar başta olmak üzere bir çok STK bu hakkın onlara ait olduğunu dile getirdiler.

Ve en son Ağustos 2018 başında sizi makamınızda ziyaret eden yetkili sendika olan Diyanet-sen Başkanı Mehmet Bayraktutar'ın vekil olarak görev yapan İmam Hatip ve Fahri Kur’an Kursu Öğreticilerinin durumunu size aktarmış olduğunu duyduk.

Ne demiştir Bayraktutar “Bu kardeşlerimiz çok zor şartlarda, büyük fedakarlıklarla din hizmetinin aksamadan yürütülmesi için çaba sarf ediyorlar. Fahri Kuran Kursu Öğreticilerimiz aldıkları cüzi ücretlerle çoğu zaman yol paralarını bile ceplerinden karşılamak zorunda kalıyorlar. Sigortaları tam yatmıyor. Çoğu uzun yıllardır bu hizmeti veriyor, Bu fedakar kardeşlerimizin son kez kadroya alınmasını, bu mümkün değilse şartlarının iyileştirilmesini istiyoruz”

Görünen köy kılavuz, Arife tarif gerekmez diyor ve son olarak  "Asıl atama şartlarına haiz fahri Kur’an kursu öğreticileri adına hakkımızı savunmak ve mağdur olmamak istiyoruz. Sustuk. Sabırla bekledik. Bu kadar çığlığa rağmen,  atama şartlarını taşıyan biz Kur’an kursu öğreticilerinin taleplerinin görmezden gelineceğini hiçbir zaman düşünmedik. İhtimal dahi vermedik.

Geçmişte hiç bir şart aramadan kadroya alınan ve yetersiz oldukları her yerde telaffuz edilen fahri öğreticilerin günahı ve vebali artık biz atama şartlarını taşıyanlara ödetmeyi son veriniz.

İnanıyoruz ki, Adalet elbet bir gün tecelli edecektir… Biz buna gönülden inanıyoruz…." diyerek feryat eden bu insanların sözlerini size aktarıyoruz

Sayın Erbaş..Yıllardır kurbanlık koyun gibi sessizce alım bekleyen binlerce fahri ve vekil çalışanlarınızı da daha fazla bekletmeyin.

Zira ikilemde kaldıklarını da dile getiren binlerce Fahri ve vekiliniz şu an kaostadırlar.

Zira yapılacaksa alımlardaki mülakatlara mı yoksa Kasım ayında yapılacak DHBT'ye çalışmaları gerekeceğini bilemedikleri gibi, bu karmaşık düşüncelerle nasıl bir bunalım içerisinde bulunduklarını sanıyorum, hak verirsiniz.

Umut bekleyenlerin duasını almalısınız. Yetim gibi görünen bu emekçiler için artık imzayı atmalısınız.

Siz işte o zaman büyük olacaksınız.
mahihaber  / Oral Kaya

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder