HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Selimiye'de Kirli Su İle Abdest AldırmışlarMimar Sinan'ın dünyaca ünlü eseri Selimiye Camii'nin su kuyusundaki hijyen sorunu kurumların işbirliği ile çözüldü.

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm kuyu ve Selimiye'nin abdesthane sularının daha sağlıklı aktığını belirterek kurumlara teşekkür etti. “Selimiye marka eser, göz bebeğimiz” diyen Üzüm, yakında başlayacak restorasyon çalışmalarında ibadete kapanmayacağını bir defa daha duyurdu.

Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, basına yansıyan su kuyusundaki hijyen sorununun çözüme kavuştuğunu açıkladı. Üzüm, tarihi eser olması nedeniyle Selimiye'de  çalışmanın riskli ve zor olduğunu belirterek şunları söyledi:

ATIK SULAR ARTIK KARIŞMAYACAK

“Selimiye'de bilindiği gibi basına da yansıyan su kuyusundaki hijyen sorunu vardı. Selimiye'deki su kuyusu kirleniyordu, atık sular karışıyordu. O konunun üzerinde bir aydır çalışıyorum ama ve kurumlarımızı aradım. Sorun çözüldü içeriye ikinci bir su bağlantısı yapıldı. Kuyunun temizlenmesi de sağlandı. Kuyu ve Selimiye'nin abdesthane suları daha sağlıklı bir şekilde akacak. Bağlantılar içeriye taşındı. Tarihi bir yapı olması itibarı ile Selimiye'de çalışmak riskli ve zor. Kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsi el birliğiyle çalıştılar sorunu çözdüler. İbadet yapılan mekânın çok temiz olması gerekiyor.

“SELİMİYE TÜRKİYE'DE EN HİJYEN EN TEMİZ CAMİ”

Biz Selimiye'nin içinin hijyenini yüzde 100 sağlıyoruz. Sık sık halılarımızı yıkatıyor, dezenfekte ediyoruz. Diyebilirim ki Selimiye Türkiye'de en hijyen en temiz camilerden bir tanesidir. Hanımefendiler için tek kullanımlı başörtüsü var. O konuda da çok iyidir Türkiye'de bir numaradır. İnşallah dışarısının bakımı ve temizliği itibarı ile de önümüzdeki zamanlarda çok iyi olacak. Marka bir eser, ibadethane. Gelen vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile ibadetlerini yapabilecekler. Her an gözümüz kalbimiz Selimiye ile beraber. Bu konuda hassasiyet gösterip şikâyetlerini bile basın yoluyla ileten vatandaşlarımızın o hassasiyetlerine teşekkür ediyoruz. Onlar da Allah rızasını gözeterek bu hassasiyetlerini dile getiriyorlar. Çok iyi yapıyorlar. Takip etsinler ediyorlar zaten. Selimiye göz nurumuzdur. Edirne'nin ve dünyanın en mühim sanat eseri ve ibadethanedir.

“ÇEVRE ÇALIŞMALARI DA PARALEL YÜRÜRSE ÇEVRESİ DE GÜZELLİKLERE KAVUŞUR”

Hem sanat eseri ve ibadethane olmasının bir arada böyle mükemmel buluşması bize yükümlülükler getiriyor. Orayı çok iyi korumalıyız. Restorasyon çalışmaları da yakında başlayacak. Önümüzdeki 5-6 yıl içinde Selimiye hakikâten her yönüyle mükemmel hale gelecek. Çevre çalışmaları da bununla paralel yürürde Selimiye çevresi de o güzelliklere kavuşur. Restorasyon sırasında ibadete kapanmayacak. Bu arada Selimiye 4-5 yıldır 24 saat açık. İbadete hazır vaziyette hizmet veriyor.”

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI / hudutgazetesi.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz