HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Türkiye’deki Suriyeliler Ülkelerine Dönmek İstemiyor
Türkiye’de yaşayan Suriyeli mültecilerin ülkelerine geri dönmeye soğuk baktıkları bildirildi.

Şarku’l Avsat'ın haberine göre, Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı toplam 3 milyon 541 bin 572 kişiolurken, hiç bir Suriye'linin Türkiye'yi bırakıp Suriye'ye geri dönmeye havesli olmadıkları ve Türkiye'den ayrılmayı asla düşünmek dahi istemedikleri öğrenildi.

Şarku’l Avsat'ın yaptığı röportajlara düşüncelerini açıklayan Halepli Said (47) 2013 başlarında evini ve sahip olduğu her şeyi arkasında bırakarak ailesiyle birlikte Türkiye’ye kaçtığını, İstanbul’da Zeytinburnu semtinde kadın kıyafetleri satan küçük bir dükkanı olduğunu ifade ederek Suriye'ye geri dönerek bir kırsal hayatı yaşamak istemediklerini, özgür ve tüm sınırları açık büyük şehirlere yerleştirilmedikçe ülkelerine dönmenin hayal olduğunu ifade etti.

Beş sene önce Deyr-i Zor’dan Türkiye’ye gelen Hiba (28), ülkesine dönme fikrini şu an çok uzak görerek, “Göçe zorlandığımız ve arkadaşlarımın öldürüldüğü yere nasıl döneriz? Diğer Suriyeliler gibi ailem ile mültecileri kabul eden çeşitli ülkelere dağıldık. Annem ve babamla birlikte Türkiye’de yaşıyorum. Erkek kardeşlerim Almanya’da. Bir kız kardeşim Hollanda’da, diğeri ise İsveç’te. Bir evin çatısı altında yeniden yaşamaya için geri dönmek çok zor” şeklinde konuşarak ülkesine geri dönme niyetinde olmadığını belirtti.

2012 sonunda Türk vatandaşlığı alabilmek arzusuyla anne ve babası ile Türkiye’ye gelen Hiba, “Burada iş buldum. Türkçe öğrendim.hiçbir girişimi ne de başka bir şey, beni savaştan harap olmuş bir ülkeye geri döndüremez” dedi.

Maaşının yarısının ev kirası ve aylık faturalara gittiğini, Türkiye’de yaşamanın pahalı olduğunu söyleyen Samir, “Buna rağmen, burada yaşamayı mezhepçi milisler ve milyonlarca Suriyeliyi öldüren rejim tarafından kontrol edilen o ülkeye dönmeye tercih ederim. Sosyal adalet olacak mı? Düzenli bir askeri güç tarafından korunacak mıyız?

Samir, ülkelerine geri dönüşün kapsamlı bir siyasi çözüme ve vatandaşların haysiyetini koruyan bir anlaşmaya bağlı olduğunu da vurguladı.

Suriye’de 2011’den bu yana yaşanan savaş, milyonlarca Suriyeliyi Türkiye, Ürdün ve Lübnan gibi komşu ülkelere göç etmek zorunda bırakırken, Suriyeli mültecilerin ilk hedefi Türkiye oldu.

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün son istatistiklerine göre, Türkiye’deki kayıtlı Suriyeli sayısı toplam 3 milyon 541 bin 572 kişi olurken, İstanbul 563 bin 791 kişi ile en fazla Suriyeli mülteciyi barındıran şehir oldu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz