HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Yemen Casus İmamlarını Öldürüyor
Yemen’de Suudi müdahalesi devam ederken Aden kentinde geçtiğimiz iki sene içerisinde 27 Suudi yanlısı imam öldürüldü.

Cinayetlerin Yemen’i işgal eden Suudi-BAE koalisyonu içerisindeki mücadeleden kaynaklandığı düşünülüyor.

BM’ye göre 2015’ten beri süren Yemen İşgali'nde ölen sivil sayısı 6 bin 590. Suudi Arabistan ve BAE önderliğinde kurulan koalisyon geçtiğimiz üç yıldır Yemen’de yürüttükleri savaşta hala başarılı olamamışken belli zaman dilimlerinde Yemen’in başkenti Sana da dahil olmak üzere önemli bölgeleri kontrol eden Husiler, Suudilerin başkenti Riyad’a yönelik füze saldırıları bile düzenleyebilmişti.

 Aden’de 2016’dan beri Suudi yanlısı din adamlarına toplam 27 süikast düzenlendi. Bu süikastlerin, Suudi koalisyonunun savaş halinde olduğu Husiler tarafından düzenlenmediği düşünülürken, koalisyon içerisindeki iç çekişmelerin bir sonucu olma ihtimalleri Washington Post tarafından gündeme getirildi.

Ekim ayından beri Suudi yanlısı toplam 15 imam Aden’de öldürüldü. Süikastlerin bir kısmı, seyir halindeki arabalardan ateş açılmasıyla gerçekleşirken, bunların önemli bir bölümü imamların vaaz verdikleri camilerin yakınlarında oldu. Aden’deki Suudi destekli hükümetin kaynaklarına göre, din adamlarının önemli bir kısmı şehirden kaçarken, kentte kalmayı tercih eden imamlar ise çalışma saatlerini oldukça kısaltmış durumdaGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz