mahihaber Ateist'in Heykeline İmamlardan Bağış - Mahihaber
HADİSLERDEN

Ateist'in Heykeline İmamlardan Bağış
Müslüman din adamlarının camilerde topladıkları haftalık bağışlarla Lenin heykelini restore ettikleri öğrenildi.

Orta Asya'daki medya, güney Tacikistan'daki bir grup Müslüman din adamının cemaatlerinin haftalık bağışlarını, ülkelerinde 70 yıllık ateizmi uygulayan Bolşevik Devrimi'nin lideri olan Lenin'in bir heykelini restore ettirmek için harcadıklarını dile getirdi.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre,Bolşevik devriminin lideri Vladimir Lenin'in önderliğinde kurulan Sovyetler Birliği'nde yer alan ülkelerden Tacikistan'da da diğer Sovyet ülkeleri gibi 70 yıl boyunca ateizm yaygınlaşmıştı.
Lenin'in Şaruz kentinin merkezinde bulunan heykeli iki yıl önce kimliği belirsiz kişilerce devrilmişti.

Şahritus'taki camilerin imam-hatibleri, Rus Komünist önderi heykelini iki yıl önce devrik bir şekilde devrildiği şehir merkezindeki kaide üzerine koymak için harcadılar. .

Radio Liberty'nin Tacikçe Servisi olan Radio Ozodi'nin haberine göre saldırı sırasında eli kırılan heykele yeniden el yapılırken Lenin altın rengine boyandı.

Şaruz Kent Konseyi'nden Mehriniso Rajabova, heykeli restore ettirmek için para toplama fikrini imamların kent yönetimine getirdiğini söyledi ve ekledi:

"Heykeli tamir ettirdiler, heykel etrafındaki parkı da elden geçirdiler ve fıskiyeleri yaptırdılar."

Radio Ozodi'ye konuşan bir imam, restorasyonun maliyetini açıklamasa da her caminin haftada 100 dolar bağış topladığını söyledi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder