mahihaber Azgın Yahudi İşgalciler, İbrahim Peygamber Camiinde Tepindiler [videohaber] - Mahihaber
HADİSLERDEN mahihaber

Azgın Yahudi İşgalciler, İbrahim Peygamber Camiinde Tepindiler [videohaber]
Binlerce Ortodoks Yahudi ve İsrailli yerleşimci, güneydeki El-Halil ilçesindeki İbrahimi Camiine salı günü girdi ve caminin içinde ve dışında kutlamalar düzenledi .

Yerel kaynaklara göre, binlerce ultra-Ortodoks Yahudi ve İsrailli yerleşimci, İbra Kippur'un Yahudi bayramı vesilesiyle peş peşe gruplar halinde İbrahimi Camii'ne girdi ve Yahudi duaları yaptı.

Kefaret Günü olarak da bilinen Yom Kippur'un Yahudi bayramı, Salı gününden gün batımına başlayıp Çarşamba günü batıda sona eren Yahudiliğin en kutsal bayramlarından biridir.

İbrahim, İshak, Yusuf peygamberin ve eşlerinin mezar yeri olduğuna inanılan cami, hem Müslümanlar hem de Yahudiler için kutsaldır ve onlarca yıldır şiddetli gerilimlerin yeri olmuştur.

ABD doğumlu İsrailli yerleşimci Baruch Goldstein'ın 1994 yılında cami içinde 29 Filistinliyi katlettiği camide, Yahudiler tarafından Patriğin Mağarası olarak bilinen bir sinagoga bölünmüştü.

İşgal altındaki Batı Şeria'nın en büyük şehirlerinden biri olan El halil (Hebron)in merkezinde bulunan Eski Şehir, aynı zamanda H1 ve H2 olarak bilinen Filistin ve İsrail kontrolündeki bölgelere de bölünmüştür.

Şu anda 800 kadar saldırgan Yahudi yerleşimci, İsraillilerin gözetiminde bulunan 30,000'den fazla Filistinlinin yaşadığı Eski Şehirde, İsrail ordusunun koruması altında yaşıyor.Kaynak : maan haber ajansı

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder