mahihaber Diyanet Reisi Yalan Söyler mi ? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet Reisi Yalan Söyler mi ?
Yazımıza başlamadan önce
  • 2018 yılı içinde 9500 kişilik alım olmayacak.
  • Bizi yanıltan başkan adına özür diliyoruz. Çünkü biz Diyanet İşleri Başkanı'nın bu şekilde salvo atış yapacağını asla ve asla düşünmedik. Golü beklemediğimiz yerden yedik.
Marmara ve Sakarya üniversiteleri kökenli, son görevi Yalova Üniversitesi rektörlüğü olan Prof. Dr. Ali Erbaş'ı herkes tanıyor.

Hakkında yazılanlar, başarıları, başarısızlıkları hatta liyakatı bizi ilgilendirmiyor.

Zaman zaman söylediği sözlerin kamuoyunda tartışılması da bizi ilgilendirmiyor.

Biz burada aklımıza takılanları dile getirip, sessiz yığınların sesi olmaya çalışıyoruz.

Mahihaber.com genellikle Diyanetle ilgili haberlerin ve Dini konuların verildiği bir yorum haber sitesi..

Bazen yorum yaparız.

Dilimiz sürçerse de okurumuzun affına sığınırız.

Sayın Erbaş'ın 9500 personel alımı konusunda son olarak yaptığı açıklama ortalığı kum fırtınasına çevirdi.

Önce gerilere gidelim.

Bildiğiniz gibi, Diyanet'in yıllarca açıktan atanma ile kadroya alınmayı bekleyen binlerce vekil müezzin kayyım, vekil imam-hatip ve fahri kuran kursu öğreticileri  yaz kış demedi, yağmur çamur demedi sınav, mülakat demedi , üç kuruşa beş kuruşa talim ettirildi, seçim yatırımı dahi oldu.SGK ile başları belaya girdi. GSS primlerine muhatap oldular. Ceza yediler, hastane kapılarından döndüler. Borçlandılar. kazandıkların fazlasını SGK'ya yani devletten aldıklarından fazlasıyla devlete geri ödediler.

Hatta, camilerde, Kuran Kurslarında kadroluların şamar oğlanı oldular. Azarlandılar, küçük düşürüldüler, temizlik yaptılar yılmadılar.Kapılardan kapı beğenip her yere kadroya alınmaları için yalvardılar.

Önüne gelen dalga geçer gibi vaad edip icraata dökemediler.

Geçen yıl sonunda 9500 personel alımı yapıldı. Umutlar yapılan yanlış planlamanın bir sonucu olarak hallaç pamuğuna dönmüş bir hal haldı.Dengesiz ve düşüncesiz bir alım yapıldı.

Ta 2004 yılından beri KPSS, DHBT, mülakatlara gire çıka artık sınav manyağı olan binlerce din gönüllüsü fıttırmak üzere iken bu kez koskocaman Diyanet Reisi 2018 yılı Haziran Ayında Kabe'nin bir şubesi olan İstanbul Şehzade Camiinde yüzlerce din görevlisi kişi önünde alım olacağı müjdesini verdi. ( haber için tıklayınız, videosu aşağıdadır)Erbaş yaptığı açıklamada "Bu yılın sonuna kadar 6000 imam, 3000 kuran kursu öğretmeni ve 500 müezzin daha alıyoruz,Elhamdüllilah 9500 hocamız daha kadromuza katılıyor. Katılacak." dedi.

Bu konuşmada duyurunun hafta içinde olacağını dahi söyledi.Baştan savma bir duyuru yapıldı, sonra arşiv oldu.

Arkasından Temmuz 2018'de Yalava'da hafızlar önünde aynı sözü verdi. ( haber için tıklayınız, videosu aşağıdadır)Konuşmasında "İnşallah önümüzdeki aylarda bir 9 bin 500 kişiyi daha kadrolarımıza katmış olacağız. Ondan sonraki zamanlarda daha da hem sözleşmeli hem kadrolu olarak bünyemizde görev yapan kardeşlerimizin sayılarının artmasını sağlayacağız.” dedi.

Ve son olarak bir kaç gün önce milyonlar önünde bu ülkenin Devlet kanalında 9500 personel alımının olacağını üçüncü kez söyledi. ( Haber için tıklayınız )

Söyledi ama ortalık toz duman oldu. Çünkü önceki vaatleri tutmayan bir söz dizisi oldu, kafalar karıştı. Beklenti içinde olanlar şaşırdı.

İşte burada biz de takıldık. Koskoca Diyanet Reisi asla YALAN söylemez. Asla kandırmaz. İnsanlara yerine getiremeyeceği vaadde bulunmaz.
Biz bunu söyleyenlere karşı çelik bir duvar gibi de durmasını biliriz. Kimseye bunu söyletmeyiz.

Çünkü Cumhurbaşkanlığı gibi bir makama direk bağlanmış , ulvi bir makam gibi görünen, hatta peygamber varisi olan biri insanları şaşırtmaz

Dedik..

Dedik ve yine kendisinin önceki sözlerinin teyid eden ancak TRT ekranlarındaki sözleri ile bağdaşmayan bir yazıya daha şahit olduk.En az 9500 kişi alımlarda yıl sonuna kadar göreve başlayacak diyen Muhterem Diyanet Reisimiz, "Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu yılın sonuna doğru 6 bin İmam Hatip, 3 bin Kuran kursu öğretmeni, 500 müezzin olmak üzere 9 bin 500 kişi alacağız." dedi.

Buradan ne anlıyoruz. "Yıl sonuna kadar 9500 kişi alacaklar"

Kim dedi bunları.. Diyanet İşleri Başkanı.. Yüzbinlerce Din görevlisinin başı.

Yalan söyleyecek değil ya.. Alınacak dediyse alınacak.
Ama TRT ekranlarında söylediklerinin altında yatan çapanoğlu öyle demiyor.

"Yıl sonunda seviye tespit sınavı yapacağız diyor."

Seviye tespit sınavı bildiğimize göre makam mevki kademe artırmak isteyen imam hatip, müezzin ve vs Diyanet çalışanları arasında yapılan ve adı MBSTS olan bir sınavdır

Kadroya yeni geçecek olanlara bu sınav yapılmaz.

Başkanın söylediği dönemde hangi sınav var. DHBT , Din Hizmetleri Alan Bilgisi sınavı. Din hizmetlerinde çalışmak isteyenlerin bu konuda bildiklerinin ne olduğunun tespit,i için yapılan bir sınav. Kadroya girmek isteyenler için.

Yani Başkan'a bilgi verenler doğru bilgi de vermemiş. O da ekranlardan farklı sınav adı vererek yanlışın kurbanı olmuş.

Hatta sınav sonucu gelmeden alım yapılamayacağını dahi söylememiş olacaklar ki, halen yıl sonuna kadar diyor. O sınavın sonucu 4 Ocak 2019 da açıklanacak.

Prosedürler falan derken ilan Ocak ayı ortalarından sonra verilecek. Şubat gibi mülakatlar yapılacak. Mart gibi belki belki alım sonuçlanacak.

Demek ki...

Başkan Aralık ayında yapılacak DHBT sınavını kastediyorsa ve "Bu yılın sonuna doğru bir sınavımız var, din hizmetlerinde seviye belirleme sınavı var bu yıl mezun olmuş ilahiyat fakültesi, imam hatip lisesi, ilahiyat ön lisans mezunlarına da en azından bir fırsat tanıyalım diye Aralık ayında yapacağız, Aralık ayında yapmış olduğumuz sınavdan hemen sonra alımlara başlayacağız, inşaallah " sözleri arasında sıralanan bu yıl mezun olmuş olanları da alacaksa demek ki 2018 yılı içinde 9500 kişilik alım olmayacak.

Başkan "bu yıl 9500 personel  alınacak" diye 3 kez tekrarladı. Sosyal medyada Diyanet'in kendi sayfalarında ve kendi adıyla paylaştı.

Amma velakin. Ortaya bir karışıklık çıkıyor. Aralık ayındaki sınavı bekler, buradaki sonuçlar Ocak'ta açıklandığı için de sonucu da 2019 da alırsa , pek muhterem Erbaş 2018 yılı sonuna kadar hangi perseneli işe almayı düşünüyor.

Sonra 2014-2016 'dan bu yana kadroya girmek için bekleyen onca insanın hakkkı ne olacak. çektikleri, yaşadıkları ne olacak. Neden bu yıl mezun olanları da bu alımlara katıyorsun.

Hak mıdır. Adalet midir. (bu düşünecde olanlara adaletsiz olmayın demiştik Buyrun okuyun.. Dine Hizmet Edeceklerden Adaletsiz Talep

Bırak biraz da onlar beklesin. Sen önce sıraya yıllar öncesinden girenin hakkını ver. Bu yıl mezun olmuşlar Aralıkta sınava girsin, 2019 sonrası alımlara onları kat.

Ama Başkan'ın son sözleri tutulacak bir dal bırakmadı.

Son sözler doğru ise 2018 de alım yok. 2018 KPSS ile alım yapılacak. Binlerce insan hayal kırıklığı yaşayacak. ,,

Belki de beddua edecek. 

Başkana güvenip bir yazı yazmıştık. 9500 kişilik Diyanet'in Personel Alımı Hangi KPSS-DHBT ile Olacak diye.. 2016 DHBT demiştik.

Bizi yanıltan başkan adına özür diliyoruz. Çünkü biz Diyanet İşleri Başkanı'nın bu şekilde salvo atış yapacağını asla ve asla düşünmedik. Golü beklemediğimiz yerden yedik.

TRT'de başka sosyal medyadan başka sözler ifade eden başkanın son konuşmasına göre 2018'de alım yok. 2019'da da Maliye izin verir ise..

mahihaber / Arge

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder