mahihaber Erbaş; Yurtdışından Daha Fazla Öğrenci Getirmeliyiz - Mahihaber
HADİSLERDEN

Erbaş; Yurtdışından Daha Fazla Öğrenci Getirmeliyiz
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "“Balkan ülkelerinden, Müslüman topluluklarından, dünyanın her yerinden ülkemize öğrenci getirmemiz gerekiyor"dedi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş “İl Buluşmaları” kapsamında bulunduğu Edirne'de Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu'nu ziyaret etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyarette yaptığı konuşmada üniversitelerin şehirlerin ilim merkezi, toplumları aydınlatan yerler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin, üniversiteler aracılığıyla bilgiyi ihraç etmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Erbaş, "Bizim artık bilgiyi ihraç etmemiz gerekiyor. Geçmişte bilgiyi hep ithal ettik, artık bundan sonra ihraç edelim” dedi.

Başkan Erbaş, dünyanın çeşitli yerlerinden öğrencilerin ülkemize gelerek eğitim almalarının önemine işaret ederek, “Balkan ülkelerinden, Müslüman topluluklarından, dünyanın her yerinden ülkemize öğrenci getirmemiz gerekiyor, özellikle din eğitimi noktasında ilahiyat fakültelerimiz daha fazla öğrenci getirmeli, çünkü sahih dini bilgiyi bizim insanlara ulaştırmamız gerekiyor. Bunun da yapıldığı yer İlahiyat Fakülteleridir, İslami İlimler Fakülteleridir” diye konuştu.

Üniversite denilince kitap ve kütüphanenin akla geldiğini belirten Başkan Erbaş, şöyle devam etti:

“Bizim milyonlarca kitap olan kütüphanelerimiz olmalı. Yani şu an ülkemizde birkaç milyon kitabı olan kütüphanemiz yok. Bunu sağlamamız gerekiyor. Toplumumuzun daha fazla okuması gerekiyor. Kişi başına düşen okuma oranını bizim yükseltmemiz gerekiyor. Bunun yeri de birinci sırada üniversitelerdir."

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Erbaş’a teşekkür etti.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder