mahihaber Erbaş'ın Hatırlatması ve Müftülerin Şok'ları - Mahihaber
HADİSLERDEN

Erbaş'ın Hatırlatması ve Müftülerin Şok'ları
Müftülüklere ne oluyor. Daha doğrusu Müftülere ne oluyor.

Müftülerin gün geçmiyor kamuoyunu şok eden haberleri artık örtülemiyor bile..

Haber yapmama gibi bir imkan da yok.

"Haber yapmayın, Diyanet camiası bundan zarar görüyor, din adamının toplum önündeki saygınlıkları zarar görebilir" ricaları da artık işe yaramaz durumda..

Zararlı olanlar afişe edilmeli kaygısı artık öne çıkıyor.

Mülakatlarda hile yapan, kadrolaşmada yakın akraba seviciliği, camilerden toplanan paraların akıbeti hep tartışılageldi.

Aile şirketlerine dönen camiler hep konuşuldu, konuşulmaya devam ediyor.

Bu saydıklarımız ve daha fazlasına kimse neşter vuramıyor.

Bu kez önü alınmaz hırsların, makam koltuk kaybetme kaygısı, torpil ve kayırmacılıkla koltuğa adam atamaları Diyanet'in olmazsa olmazları durumuna geldi.

Yine de Diyanet'tir,din adamıdır camia zarar görmesin diye kaygı taşınsa da tuz kokmaya başladı.

Aynı camia çalışanı bayanları taciz eden, hatta zinaya tevessül edenler gördük.

Ve daha da kötüsü...

Kan akan, cenaze çıkan müftülükler görmeye başladık.

Sahtekarlık yapanları da , hem de bir başka kamu görevlisinin ayan beyan imzasını taklit ederek bir başka kamu görevlisini sadece işimize gelmiyor diyerek gammazlamaya başlayanları görmeye başladık..

"Müftülükten müfteriliğe" koşar adım gider olanları görmeye başladık.

Maazallah, daha yakında daha korkuncunu görürüz diye korkmaya başladık.

Ve bunlar olurken sayın Diyanet İşleri Başkanımızın son sözleri ile düşüncelere daldık.

Sayın Başkan, Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Erbaş hoca Bitlis'te kanaat önderleri önünde çok ama çok önemli sözler sarfediyor.

Gerçekten önemli..

Ama söylemekle değil uygulamakla güzelleşecek sözler.

Bitlis'te kanaat önderleri ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Peygamber Efendimiz (sav)'in "İşi ehline veriniz" hadisini hatırlatıyor.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş:"İşi ehline vermediğiniz zaman kıyameti bekleyiniz" hadisi şerifini hatırlatıyor.

 Kimin önünde...

Bir bölgenin alim sayılan meleleri önünde, sivil toplum kuruluşlarının önderleri önünde, alimler önünde... Ve diğerlerinin önünde...

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, “Mayası İslam ile yoğrulmuş olan bu milletin çocuklarını inkarcı bir ideoloji nasıl elde edip de dağa çıkarabiliyor, yanlış yerlere gönderebiliyor, yönlendirebiliyor. Peygamber efendimiz buyuruyor ki; ‘İşi ehline vermediğiniz zaman kıyameti bekleyiniz’ diyor. O zaman bizim ehliyetli insanlar yetiştirmemiz lazım." dedi.

Bu sözün hatırlatılması bir yana uygulanması gerekiyor mu ?

Evet.. Kim uygulayacak.. Önder kişiler. Öncü kişiler. işi yapacak ehil olanların göreve gelmesini sağlayacak ehil ve liyakatlı kişiler ...

Liyakat sahibi olan en üst makam sahibinden başlamak üzere..

Ne kadar acı..

Ne diyor, mağdur Belediye Başkanı..

"Yeniçağa Belediye Başkanı Recai Çağlar, olayın gerçekleşmesinden büyük üzüntü duyduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kutsal olan dinimizin, ilçemizdeki en üst makamı olan ilçe müftümüz tarafından böyle bir şey yapılması beni dinim, inancım adına gerçekten çok üzmüştür. Çünkü bizim en çok güveneceğimiz ve örnek alacağımız kişinin böyle oyun ve oynaş içerisine girip birisinden kinini tahsil etmesi için plan kurup... "

Ne acı değil mi ? Ve daha acısı şu sözler de saklı...

"Plan ve projeler yaparak böyle gayri ahlaki hareket eden insanların "

Prof. Dr. Erbaş, “İyi yetiştirip kaliteye önem vereceğiz. Kalite bizim inancımızın temel noktalarından birisidir. Peygamber efendimiz buyuruyor ki; ‘İşi ehline vermediğiniz zaman kıyameti bekleyiniz’ diyor. O zaman bizim ehliyetli insanlar yetiştirmemiz lazım. Hangi alanda olursak olalım, ehliyetli, nitelikli ve kaliteli insanlar yetiştirmemiz lazım "

Demekle kalmamalı..

Manzara ortada. ve soru sormak geliyor sayın Başkana...

Bu insanlar, Belediye Başkanının "Kutsal olan dinimizin, ilçemizdeki en üst makamı olan ilçe müftümüz" dediği o insanlar ehil mi idi.

Ehil oluşlarından mıdır, astlarının silahlarına hedef oluyor, ehil oluşlarında mıdır, astlarının namusuna göz dikiyor, ehil oluşlarından mıdır torpil yapıyor, ehil oluşlarından mıdır  sahtecilik yapıyor.

Düşünüyoruz.

Bu insanların açığa alınmaları değil 24 saat geçmeden ibret-i alem olacak şekilde görevlerine son verilip Diyanetin içinden temizlenmesi gerekir. Tüm kamu haklarından yoksun bırakılacak şekilde..

Gözünün yaşına bakmadan. Ardına bile baktırmadan..

Hatta bu tür kişilerin geriye dönük işlemlerinin tekrar müfettişler tarafından incelenmesi gerekir. Evrak işlerinde başka yamukluk var mı diye..

Bir de ATM müftülerine de bakmak lazım. Sesi soluğu çıkmayan, varla yok arası koltuk işgal eden..

Ne demeli ehil olmayanlara iş verilmez diyen bir peygamberin temsilcilerinin ayıpları arşa varmadan...

Bu iş sayın Erbaş'ın "İşi ehline vermediğiniz zaman kıyameti bekleyiniz" ilkesini amaç edinip, tüm işlerini bırakıp bunlara uğraşması ve Diyanet İşleri başkanlığı gibi bir kurumu saygın bir hale getirmesi gerekir.

mahihaber
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder