mahihaber Kalp Büyümesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kalp Büyümesi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
KALP BÜYÜMESİ NEDİR?

Tıp dilinde kardiyomegali olarak adlandırılmaktadır. Kalp duvarının kalınlaşması veya kalp odacıklarının genişlemesi sonucunda meydana gelen kalp büyümesi, genellikle altta yatan başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar. Özellikle kalbin çok çalışmasına neden olan hastalıklar, virüsler, iltihaplanmalar ve hipertansiyon gibi etkenler kalp büyümesine sebebiyet veren başlıca unsurlardandır.

Kalp büyümesi denmesinden kasıt kalbin gerçek anlamda büyümüş olması değildir. Aksine kalp boşluklarının hacminin artış olması durumudur. Diğer bir deyişle kalpte bulunan koroner arter damarında meydana gelen hasar sonucu kalpte boşluklar oluşması kalp büyümesi olarak nitelendirilir.

Kalp büyümesi kendi başına bir hastalık olmadığı gibi genellikle herhangi bir nedenden dolayı çekilmiş göğüs grafilerinde ortaya çıkar. Buna bağlı olarak kalp büyümesi sorununun altta yatan başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

KALP BÜYÜMESİ NEDEN OLUR?

Kalp büyümesi genellikle başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kalbi doğrudan etkileyen ve kalp sağlığını tehdit eden hipertansiyon problemi, kalp büyümesinde de etkili bir rol oynamaktadır. Yüksek tansiyon hastalarının bu konuda daha dikkatli ve özenli davranmaları önerilmektedir. Yüksek tansiyon 140/90 mm hg, küçük tansiyon ise 14/9 mm hg’nin üzerinde ise bir an önce kardiyoloji muayenesinden geçilmesi önerilmektedir.

Kalp büyümesinin genetik etkileri de söz konusudur. Kalıtımsal hastalıklar grubunda yer alan kalp büyümesi, genetik olarak ortaya çıkabilir. Kalbin daha çok çalışmasına neden olan hastalıklar kalp büyümesi nedenlerinin başında gelmektedir. Buna bağlı olarak kalbe yeterli kan gitmesini engelleyen ve kalbin daha fazla çalışmasına neden olan kororer kalp hastalıklarının kalp büyümesi nedenlerinden bir diğeri olduğu söyleyebiliriz.

Kalp sağlığını doğrudan etkileyen ve kalp büyümesine neden olan bir diğer unsur ise kansızlıktır. Tedavi edilmeyen kansızlık problemi düzensiz kalp ritmine neden olabileceği gibi kalpteki oksijen miktarının azalmasına ve kalbin daha çok çalışmasına neden olmaktadır. Bu durumda da kalp büyümesi ortaya çıkmaktadır.

Akdeniz ateşi gibi amiloidoz birikimine neden olan proteindeki zararlı maddelerin atılamaması gibi durumlar kalbin işlevinin bozulmasına neden olur ve bu durumda da kalp büyümesi gerçekleşebilir. Aynı zamanda bazı sporcuların  yaptıkları spor dalıyla alaklı olarak kalp büyümesi sorunuyla karşılaştıkları belirtilmektedir.

Kalp Büyümesine Neden Olan Bazı Durumlar

Kalpte virüs enfeksiyonu
Hamilelik
AIDS enfeksiyonu
Çeşitli genetik hastalıklar
Kokain veya alkol kullanımı
Kalp kapakçığı hastalığı
Genetik hipertrofik kardiyomiyopati
Diyaliz hastaları
Tedavi edilmeyen kansızlık
Yüksek tansiyon

KALP BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kalp büyümesi belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Bazılarında hiçbir belirtiye rastlanılmazken bazılarında nefes darlığı, baş dönmesi, ödem ve öksürük gibi belirtiler gözlemlenebilir. Bu belirtilere ek olarak ilaç ile geçmeyen şiddetli göğüs ağrıları da görülebilir.

Nefes darlığı
Baş dönmesi
Göğüs ağrısı
Öksürük
Ödem
Kalp ritim bozukluğu
Bacaklarda şişkinlik
Çarpıntı
Kilo artışı
Tiroid problemleri
Karında genişleme

KİMLER RİSK GRUBUNDA YER ALIYOR?

Ailesinde kardiyomiyopati hastası olanlar
Hipertansiyon hastaları
Daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler
Obezite hastaları
Koroner atardamar hastaları
Kalp kapakçığı hastalığı
Kardiyak iskemi
Doğuştan kalp hastası olanlar

KALP BÜYÜMESİ TANI VE TEDAVİSİ

Öncelikle kalp büyümesi teşhisinin konulması için gerekli test ve tetkikler yapılmaktadır. Yapılan test ve tetkikler sonucunda hastalığın nedeni belirlenmeli ve kalp büyümesine neden olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için öncelikle altta yatan hastalıklar tedavi edilmelidir. Bu test ve tetkikleri sıralamak gerekirse;

Göğüs filmi
Elektrokardiyogram
Eko kardiyogram
Stresi ölçmek için uygulanan test
MR
Kan testleri
Kan damarlarından alınan parçanın biyopsi yapılması

Hastalığın şiddetine bağlı olarak yapılan test ve tetkikler ışığında hasta için en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Bunun için ilaç tedavisinden veya tıbbi müdahele gerektiren tedavi yöntemleri tercih edilebilir.

İlaç tedavisinde kalp çevresindeki sodyum ve su oranını azaltmaya yönelik ilaçlar kullanılabileceği gibi; tansiyonu düşürmeye yardımcı, kan pıhtısı oluşumunu engelleyen ve kalbin pompalama yeteniğini geliştiren ilaçlarda kullanılabilir.

İlerlemiş vakalarda ise çeşitli tıbbi müdahaleler uygulanabilir. Uygulanan cerrahi müdahale hastalığın şiddetine bağlı olarak kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Uygulanan bu tıbbi yöntemler; kalp pili, kalp kapakçığı ameliyatı, koroner atardamar ameliyatı ve kalp nakli şeklinde sıralanabilir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder