mahihaber Kıbrıs'ın Laik Medyası da Kur'an Kurslarına Karşı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kıbrıs'ın Laik Medyası da Kur'an Kurslarına Karşı
KKTC'de Eğitim Bakanlığının, Kuran Kurslarının denetim altında yapılması ve din derslerinin okullarda seçmeli ders olarak tedrisata alması sonrasında, gizli Kuran Kursları evlerde yapılmaya başlandığı iddia edildi.

KKTC'de yerel habercilik yapan Detay haber sitesi "Emekli polisten gizli Kuran kursu" başlığı ile duyurduğu haberle yandaşları olan Türkiye'deki Kuran kursu karşıtı laik medya tarzı haberlerin benzeri tarzında tahrik edici kulis yapmaya çalışıyor.

2010 yılında sendikaların öncülüğünde Kur'an Kurslarının basıldığı KKTC'de medya son zamanlarda din eğitiminin verilmemesi için yine tahrik edici haberler yayınlamaya başladı.

Bu hafta da Detay adlı haber sitesi, din eğitiminden rahatsız oluşunu yardımseverlerin açtığı kuran kurslarını hedefte göstererek şunları dile getirdi.

"Lefke okullar yolunda, Gaziantep kökenli emekli bir polisin evinde gizli olarak Kuran Kursu verdiği öne sürülüyor. Emekli polisin, denetim altında camide yapılmakta olan kuran kurslarına katılan çocukları arabası ile veya bazı üniversite öğrencisi çocukların yardımı ile evine götürerek, orada, çocuklara zikir yaptırdığı, bazı aile reislerinin de durumu öğrenince bu duruma tepki gösterttiğine vurgu yapılıyor.

Kuran Kursu adı altında evinde bazı tarikatların propagandasını yaptığı öne sürülen emekli polis ile ilgili durumun, polise ihbar edildiği, ancak Polis karakolunun hemen yakınında gizli olarak yapılmakta olan gizli Kuran Kursundan, polisin haberdar olmadığı ve bu konuda da herhangi bir girişimde bulunmadığı öğrenildi.

Lefke bölgesinde ikamet eden güvenilir bir kaynak, yaptığı açıklamada, "Türkiye’de din adı altında yapılmakta olan tarikat propagandaları buralara da sıçradı. Gaziantep kökenli, uzun yıllar buralarda polislik yaptıktan sonra emekli olan bir polis, 11 ile 14 yaşları arasındaki çocukları arabası ile camide verilmekte olan kuran kurslarından alarak evine götürüyor. Burada kuran kursu adı altında tarikat propagandası yapıyor. Bu durum kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

Ayni kaynak açıklamasına devamla, "Gaziantep kökenli olup, KKTC’de uzun yıllar polislik yapan bu zat, Kuran Kurslarına giden 10 kadar çocuğu kandırarak Lefke Okullar yolu üzerindeki evine götürüyor. Adam Üniversite yolu üzerindeki kendi evinde örgüt kurldu. Üniversite öğrencilerini camiye salıp bu çocukları arabalar ile evine taşıtıyor. Sonra da Kuran kursu adı altında ne ildiği belirsiz zikirde bulunuyor. Bizler çocuğumuzunum camiden alınarak, bizim haberimiz olmadan kuran kursuna götürüldüğünü öğrenince, bu duruma isyan ettik. Belki bizi idare eden hükümet yetkilileri bu duruma müdahale eder dedik" ifadesinde bulundu.

Aynı kaynak, "İlginçtir üniversite öğrencileri ile evine taşıdığı çocukların hemen hemen hepsi fakir aile çocuklarıdır. Anne ve babaları ayrılan ailelere mensuptur. Genellikle bu tarikat mensubu şahıslar, çocukları beleş okutacağız ayaklarında kandırarak kendilerine bağlıyorlar diyen ayni kaynak, böyle bir durumu öğrenen aileler, polise de gitmekten korkuyorlar.. Bu ailelerin çocukları para verilerek kafese alınmak suretiyle tarikata alınıyorlar. Bu durumdan polisin de haberi yok. Hemen yanı başlarındaki evlerde yapılan bu yasak olaydan haberi olmayan polis yalnız trafik cezası yazmakla meşgul oluyor. Hani Kuran Kursları devlet kontrolündeydi? Demek ki, kontrolden çıktı" dedi

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder