mahihaber Müslümanlar Yaprak Yiyerek Yaşamaya Çalışıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

Müslümanlar Yaprak Yiyerek Yaşamaya Çalışıyor
Suudi Arabistan ve Yalakası Devletllerini Yemen zulmü devam ediyor. Savaştan dolayı kıtıkla karşı karşıya kalan Yemen'de halk, yaprak yiyerek hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin başını çektiği Arap Koalisyonu'nun 2015'in mart ayından bu yana Yemen'de sürdürdüğü operasyonlar neticesinde Yemen'in kuzeyinde bulunan Aslam bölgesindeki Meşrade Köyü sakinleri, kendilerine hiçbir insani yardım ulaşmadığı için, yaprak kaynatarak elde ettikleri acı ve ekşi bir ezme ile hayatta kalmaya çalışıyor.

Köydeki sağlık kliniğinde her hafta ortalama 17 çocuk, aşırı derecede sağlıksız beslenme sebebiyle tedavi ediliyor.

Fakat çoğu ailenin tedavileri karşılayabilecek maddi gücü yok. Tedavi görmeyen çocuklarsa her gün ölümle yüzleşiyor.

Aslam bölgesinin de bağlı olduğu Hacca şehrinde bu sene toplamda 20 çocuğun öldüğü kaydedildi. Fakat aileler genelde ölümleri bildirmediği için sayının bundan daha fazla olduğu belirtiliyor.

Ülkede üç senedir devam eden savaş, uluslararası yardım kuruluşlarının da yetişemeyeceği kadar geniş çapta açlık ve kıtlığa sebep oluyor.

Birleşmiş Milletler'in verilerine göre, savaşın başlangıcından bu yana Yemen'deki iç savaşta 6 bin 660 sivilin öldü, 10 binden fazla sivil de yaralandı.euronews.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder