mahihaber Şiddet Bahane, Özel Sektör Şahane.. Aile Hekimleri... - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Şiddet Bahane, Özel Sektör Şahane.. Aile Hekimleri...
Geneli pratisyen hekim olan ve pek çok hastalığın ilacını yazmaya dahi yetkileri olmayan aile hekimleri özel hastanelerden gelen cazip teklifleri karşısında devletten kaçıyor.

Sağlıkta şiddet, hak kayıpları ve iş yüküyle ilgili sorunlarını bahane ederek özel hastanelerde iş bulmaya çalışan ya da özel muayenehane açma istekleri olan doktorlar yeknesaklığın yanı sıra varoş semtlerde ve doğu,güneydoğu anadolu bölgelerinde  doktorlıuk yapmak istememektedirler.

Madalyonun bir yüzü böyleyken Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şenol Atakan, şiddet, hak ediş ve iş yükünün bahane edilerek yaklaşık 1000 aile hekiminin görevinden ayrılmayı tercih ettiğini söyledi

Aile hekimlerinin üretilen sağlık hizmetinin üçte birinden fazlasını karşıladığını belirten Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Şenol Atakan, “Sahada müthiş bir gerilim var. Bakanımıza aile hekimlerinde tükenmişliğe neden olan konuları anlatmak istiyoruz” dedi. Bakanlığın üst düzey diğer yetkileriyle görüştüklerini ancak henüz sorunların giderilmesinde yol alamadıklarını anlatan Atakan, şunları söyledi:

“Aile hekimleri, aşılama oranları ve koruyucu sağlık hizmetlerini arttırdı, anne ve bebek ölümlerini azalttı. Birinci basamakta çalışan hekimler prestijli bir kimlik kazandı. Vatandaşlar da memnun. Ancak şiddet, aşırı iş yükü ve hak kayıpları nedeniyle zamanla tükenmişliğe doğru yol almaya başladık. Açık olarak söylüyorum, tükendik. Aile hekimliğinin cazip tarafları kalmadı. Yeni açılan aile hekimliği kadroları dolmuyor. Yetkililerin sağlık çalışanlarının değerini azaltıcı, “Her şeyi yapacaklar, yapmazlarsa şikâyet edin” sözleri halk ile hekimleri karşı karşıya getiriyor. Günah keçisine dönüştürülmüş durumdayız.”

Hürriyet gazetesinden Mesude Erşan'ın haberine göre Türkiye’de halen yaklaşık 24 bin aile hekimi, yılda 150 milyon başvuruya karşılık veriyor. Aile hekimleri, sorunlarını aktarmak için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan istedikleri randevulara olumlu yanıtı alamayınca, bu kez gazete ilanıyla taleplerini dile getirmişti.

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder