mahihaber Üç Yaşında Bale Eğitimine Tepki Vermeyenlere - Mahihaber
HADİSLERDEN

Üç Yaşında Bale Eğitimine Tepki Vermeyenlere
Sol laik medya  Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hatta MEB kontrolü altında 4-6 yaş çocuklara verilen eğitimleri sürekli eleştirmekte, sürekli balta vuracak haberler yapmaya çalışıyor.

Solhaber her ders yılı dönemi başında yada sonunda yapılan törenleri kışkırtıcı yönde haberlerine birini daha " Eğitimde medrese ve sıbyan mektepleri dönemi: Bunlara göz yumuluyor..." başlığı altında vermiş.


Özetle, "Tarikat ve cemaatler yasa dışı şekilde 'sıbyan mektebi' adı altında 4-6 yaş arasındaki çocuklara 'eğitim' veriyor, bunun açık açık çağrısını yapıyor, afişlerini ve pankartlarını asıyor, sosyal medyadan paylaşıyor. Türkiye'de onlarca gerici dernek ve vakıf üzerinden yapılan bu eğitimlerden biri de İstanbul Sultangazi'de gerçekleştiriliyor. Çocuklar daha 4 yaşında tarikat kurslarına gönderiliyor, Nakşibendi tarikatlarının insafına terk ediliyor. 4-6 yaş arasındaki çocukların sıbyan mekteplerine kaydedilmesini soL'a değerlendiren Psikiyatrist Deniz Arık Binbay ise çocuklar üzerindeki olumsuz etkilere dikkat çekiyor." diyerek konuşturduğu bir psikiyatrisin sözleri doğrultusunda "Çocuklar 12 yaşına kadar soyut düşünemezler, somut ve büyüsel düşünürler, düşüncelerini gerçekleşmiş gibi algılarlar. Suçluluk düşüncelerine yatkındırlar ve olaylardan neden sonuç ilişkisinden bağımsız olarak kendilerini sorumlu tutarlar. Ruhsal ve fiziksel olarak bir erişkin gücünde ve deneyiminde olmadığından, kendilerini doğal olarak güçsüz ve güvensiz hissederler. Korkmaya eğilimlidirler. Dini öğretilerdeki günah, cehennem, cin çarpması, doğaüstü güçler gibi belirsiz korku temalı anlatılar çocuklarda belirsizlik ve korku duygusunu şiddetlendirir ve kendilerini yalnız ve güvensiz hissettirir. Takıntıların ortaya çıkmasına zemin hazırlar, uykuları bozulabilir, aşırı kaygı hissedebilirler. Girişkenlik azalır, eylemsizlik artar" açıklamalara yer veren haber sitesinin görmediği bir gerçeği de biz dile getirelim.

BALE EĞİTİMİ SAĞLIĞA ZARARLI

Milliyet Gazetesinin yaptığı habere göre 3 yaşında başlatılması mevburi olan bale eğitimi yüzünden yüzlerce çocuğun iskeletinde onulmaz ve düzeltilemeyecek bedensel arızaların olduğu ortaya çıktı."Bale yapan çocukları bekleyen tehlike" başlığı altında verilen haberde "Çocukluktan itibaren bale yapan bazı kişilerin ayaklarında ileride şekil bozuklukları görülüyor. Ergenlik döneminde yaşanabilecek sakatlıkların önlenmesi için uyarılarda bulunan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, “Kız çocukları, baleye erkeklere kıyasla daha erken başlamalıdır. Çünkü kızların ayak ucu çalışmalarına geçmeden önce, bacak ve kaslarını yeterince güçlendirmesi gerekir. Aksi halde, vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir” denildi

Habere göre, Avustralya’da Sydney Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, her 7 bale dansçısından 2’si her yıl bilek burkulması problemi yaşıyor. Sakatlanma yaşayan dansçıların yüzde 60’ı ise üç yıl sonra bile aynı noktadaki problemlerden şikayet etmeye devam ediyor.

Genellikle çocukluk döneminde başlanan balede, yapılan bilinçsiz tercihler gelecekte kas iskelet sistemi problemlerine yol açabiliyor. Ergenlik döneminde ayak şekil bozuklukları görülebiliyor. Bu nedenle uzmanların uyarılarını dinlemek büyük önem taşıyor." diye tehlikeye dikkat çekilirken baleye başlama yaşı olarak "Çocukların bale eğitiminde bir takım kas iskelet sistemi ve ayak problemlerinden korunmaları için uygun yaşta başlanması gerekmektedir. Kız veya erkek çocuklar için en ideal başlama yaşı 4-11 olmalıdır. Ama ‘bebek balesi’ adı verilen sınıflarda 3-3.5 yaşında öğrenciler de kabul edilmekte, onlara özel temel eğitimler verilmektedir."

Şimdi düşünüldüğünde, 3 yaşında bir çocuk bale eğitiminden ne anlar. Çocuğu ileriki yaşlarda tedavi edilemeyecek iskelet hastalığına sebep olan ve yaşamı boyunca kendisine hiç bir fayda sağlamayacak bir eğitimle yarı çıplak halde yetişkinlerin önlerinde gösteri yaptırmak, pedofilinin zeminine malzeme yapmak ahlaki yönden de sakIncalar oldurabilmektedir.

Öte yandan Solhaberde belirtildiği gibi hiç bir çocuğa cehennem korkusundan, şiddetten  söz edilmeyen din ve ahlak eğitiminde zihni açan, toplum içerisinde nasıl davranılması gerektiği öğretilen derslere tu kaka demek vicdan hastalığının resmidir.

Bale eğitimini alkışlayanların ne kadar sığ düşünce içinde olduklarını vurgulamakta da herhalde hiç bir fayda sağlamayacaktır.

Sonuçta bale eğitimi gibi hayatın olağan akışında hiç bir fayda sağlamayacak bir eğitimle çocuğu eğitmek sadece ve sadece ana babaların hayatı gerçekten çözemediğini göstermektedir.

Eğitimin 4 yaşından sonra verildiği 4-6 yaş eğitim sınıflarından zarar gören bir tek anne baba ya da oralardan yetişmiş bir genç gösteremezsiniz.

Bu tür haberli vermek güneşi balçıkla sıvamak demektir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder