mahihaber Camileri Süsleyen Hristiyan Genç - Mahihaber
HADİSLERDEN

Camileri Süsleyen Hristiyan Genç
Mısırlı Hristiyan genç Mina vilayetindeki bir cami duvarlarına Kur'an-ı Kerim'den ayetleri hat sanatı ile yazdı.Bu arada Hristiyanlar Cami yapımına katkı sağlıyor

Bevabe Fito haber sitesinin bildirdiğine göre, Mısırlı Kıbti genç Basım Vasfi Tavazarus Kur'an ayetlerini Mina vilayetinin güneyinde Fekai köyü camii duvarlarına yazdı.

Köy ahalisinden Muhammed Seyyid bu konuda ''Basım Vasfi Tavazarus Ebu Karkas Kent Konseyi Halkla İlişkiler görevlisidir. Fekai köyü camii duvarlarına Kur'an ayetlerini hat sanatı ile yazma işini üstlenmiştir. Tavazarus'un bu hareketi köylüler ve sosyal ağ aktivistleri tarafından memnuniyetle karşılandı'' dedi.

Bu arada, Mina eyaletinde bir Kıpti müteahhit son zamanlarda bir cami inşa etmek için 200.000 Mısır paundu bağışlamıştı. Diğer bir Kıbti ise cami inşasına üç ton demir bağışladı.

Kıbtiler ülkedeki en kalabalık Hıristiyan azınlık olarak Mısır'daki yerli Hıristiyan kavminin  isimleridir. Hıristiyanlık Mısır'da 400 ila 800 yılları arası ana din kabul edilirdi. Tarihsel olarak, Kıptiler eski Mısır'ın (Yunanlıların Mısır işgali zamanında) demotic dilinin bir parçası olan Kıpti'ce konuşurlardı.

18. yüzyılın ortalarından itibaren, bu dilin soyu tükenerek insanlar Arapça konuşmaya başladı. Bugün, Kıbtiler Orta Doğu'nun en büyük Hıristiyan topluluğunu oluşturur ve bölgedeki en büyük dini azınlıklardan biri olarak kabul edilir. Kıbtilerin çoğunluğu dini görüş olarak İskenderiye Kıpti Ortodoks Kilisesi'ni takip eder.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder