mahihaber Dünya Görme Gününde Doktorlar Uyardı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Dünya Görme Gününde Doktorlar UyardıDünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, Dünya genelinde 36 milyon insan kör, 217 milyon insanda orta veya ileri derecede görme kusuru vardır.·

Uzmanlara göre, Görme engelli bireylerin% 89’u düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşıyor. Orta veya ciddi görme engelli insanların% 55’i kadındır. Yakın görme (presbiyopi) problemi yaşayan 1 milyar insan bulunmaktadır. Tüm körlüklerin yüzde 75’den fazlası iyileştirilebilir veya önlenebilir.

Zira katarakt nedeniyle yaklaşık 23, glokom nedeniyle 4.5, makula dejenerasyonu nedeniyle 3 milyon insan görme yetisini kaybetti.

Makula dejenerasyonu, Katarakt, Glokom, göz tembelliği, sarı nokta, Katarakt, yaşlılığa bağlı gibi önlenebilir göz hastalıkları nedeniyle her yıl binlerce insan görme yetisini kaybediyor. Yine de, körlüğe yol açan, katarakt, refraktif kusur ve glokom gibi birçoğu yaşla ilgili olan hastalık kolay ve ucuz bir şekilde tedavi edilebilir veya iyileştirilebilir. Zamanında müdahale genellikle görme üzerindeki etkileri geciktirebilir veya azaltabilir çoğu zaman da ortadan kaldırabilir.

Göz içi basıncı normalden yüksek olan kişilerde sıklıkla ortaya çıkan ve göz tansiyonu olarak bilinen glokom da dikkat edilmesi gerkeen konulardan birisidir. Aslında glokom 50 yaş üstündeki herkesi tehdit etmektedir.

Görme sorunlu 45 milyon insanın yarısından fazlası yaşlılık, yaşlılık ve şeker ya da A vitamini eksikliğinin neden olduğu hastalıklar sonucu görme yetisini kaybediyor.

Her yıl Ekim ayının 2. Perşembe günü kutlanan “Dünya Görme günü " Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşları, meslek örgütleri ve göz sağlığı kuruluşları ile işbirliği halinde oluşturduğu bir inisiyatiftir.

Dünya Sağlık Örgütü'nce belirlenen 11 Ekim Dünya Görme Günü'nün göz sağlığının önemine dikkat çekme konusunda büyük rolü olduğunu söyleyen Doc. Dr. Kadir Eltutar önlenebilir körlüklerin önüne geçmek için düzenli göz muayenesinin şart olduğunu söyledi.
Doc. Dr. Kadir Eltutar

Doc. Dr. Kadir Eltutar  “Rutin göz muayenesiyle gözde oluşabilecek ciddi göz hastalıkları başlamadan önlenebileceği gibi vücudun başka bir organında gelişen herhangi bir rahatsızlığı da tespit etmek mümkün. Bu nedenle gözlerde görme ile ilgili bir şikayet olmasa da yılda bir kez detaylı bir göz muayenesi için zaman ayırmak gerekir.” dedi.

Eltutar sözlerine "Göz muayeneleri sayesinde; yüksek kolestrol, tümörler, tiroit, yüksek tansiyon, diyabet, kanser türleri, AIDS, MS, alzheimer, parkinson ve bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkileyebilecek pek çok farklı rahatsızlığın ilk belirtilerini tespit edebilmek mümkün..." şeklinde devam etti..

Doc.Dr.Kadlr Eltutar yaptığı açıklamada diyabetli hastalara da değinerek "Tip 1 diyabet veya insüline bağımlı genç diyabetiklerde ergenlik çağından sonra diyabetik retinopati görülme sıklığı yaşla doğru orantılı olarak artıyor. Kan şekerinin düzensiz seyretmesi, kan şekerinde ani düşüş ve yükselişler retinanın bozulmasına ve retinopati hastalığının oluşmasına ve ilerlemesine neden oluyor. Biz özellikle Diyabetli hastaların 6 ayda bir mutlaka ama mutlaka gözlerini kontrol ettirmelerini, kan şekeri kontrolünün göz sağlığı açısından da büyük önem taşıdığını vurgulamak isteriz. Bu hastalığa sahip olanların kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi görme kayıplarına ve ağrılı göz tansiyonu yükselmelerini yaşayabileceklerinin altını çizmek istiyorum" dedi.

"Halk dilinde perde veya aksu da denilen katarakt göz merceğinde oluşan bulanık yada kesif bölgelerdir.Göz merceği bulanıklaşmaya başlarsa ışınların geçişi engelleneceğinden görüş bozulabilir.Katarakt, göz merceğinin saydamlığını kaybetmesidir. Tedavisi cerrahidir. Ameliyatta daha başarılı sonuç elde etmek için erken teşhis oldukça önemlidir." diyen Kadir Eltutar göz muayenelerinde detaylı bir incelemenin çok önemli olduğunu da vurgulayarak "Kapsamlı bir göz muayenesi en az 15-20 dakika sürer. Bu muayenede; görme keskinliği testi, gözlük muayenesi, göz kapaklarının ve göz kaslarının muayenesi, göz tansiyonu ölçümü, biomikroskobik muayene ve göz gibi kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Böyle bir muayene ile hem gözde hem de vücudun farklı bölgelerinde oluşabilecek rahatsızlıklar tespit edilerek hastalar gerekli tedavilere yönlendirilebilirler” dedi

Eltutar, yaptığı uyarının arkasından çocukların da muayenelerinin anne babalar tarafından önemsenmediğini, genellikle göz tembelliği denilen hastalığın çocuklar arasında yaygın olduğunu ve ileri yaşlarda tedavisi olmadığını hatırlattı.

"7-8 yaşlarından sonra saptanan göz tembelliğinin tedavisi mümkün değil. Kırma kusurları ve şaşılık göz tembelliğine yol açan en önemli nedenler arasında yer alıyor. Pek çok göz hastalığının erken tanısı açısından çocuğu bir yaşından itibaren her yıl doktor kontrollerine götürmek çok önemli. Özellikle de ilk üç yıl doktor kontrollerini ihmal etmemek gerekiyor." diyen Eltutar, Dünya Sağlık Örgütü’nün “VISION 2020” girişimi kapsamında desteklediği Dünya Görme Günü meslektaşları ve vatandaşlar açısından bir farkındalık oluşturmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

mahihaber / özel
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder