mahihaber Durup Dururken Mide Bulantısı ve İştahsızlık - Mahihaber
HADİSLERDEN

Durup Dururken Mide Bulantısı ve İştahsızlık
Mide Bulantısı İştahsızlık, Birçok insanın hayatında sık olarak karşılaştığı ve kişiye büyük rahatsızlıklar veren sorunların başında gelir. Hemen hemen her insanın yaşadığı mide bulantısı, iştahsızlık problemini de getirmektedir.

Uzmanların, kusacakmış gibi kötü bir hissin meydana gelmesi durumu olarak tanımladıkları mide bulantısı, tek başına bir hastalık olmamakla beraber, bazı hastalıkların habercisi olabiliyor.

Mide bulantısı iştahsızlık sorununu birçok nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu sorunu yaşayan insanlar, hamilelikten gıda zehirlenmeye kadar birçok nedenlerle karşınıza çıkabilmektedir. Bu sorun genç yaşlı, kadın erkek hemen hemen herkeste her an görülebilmektedir.

Sadece mide bulantısı değil bunun yanında gerçekleşen iştahsızlığın birçok nedeni bulunmaktadır. Bunların nedenleri özellikle midenizde ve bağırsaklarda oluşan yaralar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bunun gibi durumların tespiti genellikle uzman doktorlar tarafından yapılan testlerin sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Mide bulantısı iştahsızlık problemi eğer 2 günden fazla devam ediyorsa ise acilen uzman bir doktora görünmenizde fayda bulunmaktadır.

Çünkü bu tür sorunlar ilk başta çok fazla problem olmasa bile, gerekli tedbirlerin alınmadığı zaman çok büyük ciddi sorunlara neden olabilmektedir. Mesela midemizde gerçekleşen bir yara yüzünden o kişi yemek yemekten kaçınır ve sürekli mide bulantısı İştahsızlık meydana gelir.

Günümüzde birçok kişide görülen hatta özellikle genç ve sınav dönemindeki gençlerde görülen mide bulantısı iştahsızlık psikolojik nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Sınav stresini yaşayan bir öğrencide yoğun stresten dolayı hızlı çalışması mide asit dengesinin bozulması nedeniyle bu tür problemler görülebilmektedir.

Mide Bulantısı İştahsızlık Sebepleri:

Soğuk kış aylarında, serin baharlarda grip, soğuk algınlığı durumlarında görülür.
Kişinin çok soğuk içecek tüketmesi, giyimine dikkat etmeyip fazla üşümesi sonucu Mide Bulantısı İştahsızlık görülebilir. Bunlar genelde tek oluşmaz.
Menopozun ilk dönemlerinde devamlı terleme ile beraber bu belirtileri de olabilir.
Kişinin aldığı gıdalardan zehirlenmesi de böyle belirtilere sebep olur.
Verem belirtisi arasında ateş basması ve ateşin düşmemesi gibi belirtilerini gösterir.
Hepatit A yani sarılık hastalığının da belirtilerinden biridir. Bunun yanında halsizlik, ateş basması, terlemelerde olacaktır.

MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Mide bulantısının pek çok nedeni var. En sık görülenleri şunlar:

Besin zehirlenmesi.
Gastroenteritler. (viral veya bakteriyel nedenli ishal)
Mide ülseri.
Migren.
Aşırı alkol veya uyuşturucu alımı.
Araç tutması.
Kemoterapi uygulamaları. (kanser tanısı almış hastalarda uygulanan özel tedaviler)
Karın içi cerrahi gerektiren durumlar (bağırsak tıkanması, mide veya bağırsak yırtılması, pankreatit, apandisit, safra kesesi taşı ve iltihabı vb.)
İç kulak hastalıkları.
İleri evre böbrek yetmezliği.
Kan şekerinin kontrolsüz yükselmesi durumunda ortaya çıkan diyabetik ketoasidoz.
Şeker hastalığına bağlı olarak midenin geç boşalması durumu.
Kafa içinde basınç artışı.
Kalp krizi (bazı tiplerinde)
Hipertansiyon.
Gebelikte meydana gelen hormonal değişiklikler.
Psikojenik nedenler.

İç kulak sorunu

Mide bulantısı, altta yatan patolojik bir durumun dışarı yansıması olarak kabul ediliyor. Mide bulantısının en çok sindirim sistemi problemleri, kokulara ve hoş olmayan görüntülere karşı aşırı hassasiyet, kontrol altına alınmamış yüksek tansiyon veya şeker hastalığı ve iç kulakla ilgili tıbbi sorunları bulunan kişilerde görüldüğü söyleniyor.

Ayrıca bazı insanlarda “kemoreseptör” (kimyasal değişikliklerle uyarılan hücre veya sinir uçları) duyarlılığı daha fazla olduğu için, bulantı hissinin daha sık ve çabuk oluştuğu düşünülüyor.

Ancak gebelikte ve psikolojik durumu iyi olmayan bireylerde organik bir hastalık olmadan da mide bulantısı ve kusmaya rastlanabiliyor.

Mide Bulantısı İştahsızlık nasıl geçer:

Stresten uzak durulmalı.
Alkol, sigara ve uyuşturucu maddeden uzak durulmalı
Beslenme şekli değerlendirilmeli ve düzenli olmalı

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder